Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Арон Нието, Медицинскиот колеџ Бејлор
Смртта на доенчиња поврзана со спиењето се пријавени како една од водечките причини за неприродна смрт на доенчиња во земјата. Експерт од Медицинскиот колеџ Бејлор објаснува како да се обезбеди безбедност на спиењето на доенчињата и зошто нивната безбедност може да биде загрозена.
„Положбата на спиењето и средината за спиење се многу важни фактори што треба да се земат предвид кога се размислува за безбедноста на спиењето на доенчињата“, рече д-р Енџи Хејс, клинички истражувачки соработник за педијатрија – јавно здравје во детската болница Бејлор и Тексас. „Постојат многу фактори кои можат да влијаат на ова, па затоа е важно новите родители да бидат запознаени со најдобрите практики за нивните бебиња.
Најбезбедна положба за спиење за доенчиња е детето да лежи на грб со лицето насочено нагоре, или во лежечка положба. Доенчињата не треба да спијат на мека постелнина, односно на која било површина што му дозволува на детето да потоне во површината и што може да предизвика нивно превртување. Избегнувајте да ставате меки работи околу нив, како што се ќебиња, играчки и браници во нивните креветчиња.
„Најмалите бебиња имаат најмала контрола врз положбата на дишните патишта, па ако тоа се наруши кога спијат, тие можеби не знаат како да ја поправат својата позиција, што ќе доведе до задушување“, рече Хејс.
Голем фактор што придонесува за смртта на доенчињата поврзана со спиењето е споделувањето на креветот или површината – кога новороденчето и секое лице спијат заедно на која било површина.
„Постојат моменти кога старателите спијат во ист кревет со доенчињата, но тоа може да биде опасно. Не споделувајте кревет или кауч со доенчиња кога одмарате“, рече Хејс. „Споделувањето на собите е да, споделувањето кревет е не“.
Хејс, исто така, е претседател на Тимот за преглед на детска смртност во округот Харис и ја води студијата на округот за смртни случаи на доенчиња поврзани со спиење. Таа вели дека стабилноста на домувањето е клучен фактор за безбедноста на спиењето. Природните катастрофи и економските настани како рецесиите може да ги раселат семејствата и да доведат до тоа повеќе луѓе да имаат потреба небезбедно да ги споделуваат површините за спиење. Семејствата со понизок социо-економски статус се несразмерно погодени од овие настани и имаат поголем ризик да бидат сместени во неповолни средини за безбедноста на спиењето на доенчињата.
Кога станува збор за спречување на смртни случаи на доенчиња поврзани со спиењето, Хејс ја нагласува важноста од користењето на ресурсите кои болниците и другите здравствени организации ги обезбедуваат за оваа тема и ги охрабрува новите мајки да ги следат препораките за безбедност на спиењето од Американската академија за педијатрија.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview