Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Deb Balzer, Mayo Clinic
Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја наведуваат Индија како врвна земја за епидемии на сипаници, со повеќе од 57.500 пријавени случаи. Во САД, оваа година има 19 случаи на високо заразен вирус.
„Сипаниците се вирусна инфекција која е многу заразна ако не сте имуни на неа“, вели д-р Нипуние Рајапаксе, лекар за педијатриски инфективни болести од Детскиот центар на клиниката Мајо. „Генерално се карактеризира со треска, кашлица, течење на носот и прилично карактеристичен осип кој може да зафати голем дел од површината на кожата.
Малите сипаници беа прогласени за елиминирани во САД во 2000 година преку успешна програма за вакцини, но сепак опстојуваат на глобално ниво. Луѓето можат да го донесат во САД ако не се вакцинирани и се заразат кога патуваат. ЦДЦ вели дека патниците треба да побараат медицинска помош доколку развијат симптоми на сипаници, вклучувајќи осип, висока температура, кашлица, течење на носот или црвени, насолзени очи.
„Мабилите се една од најзаразните заразни болести таму. некогаш сте во контакт лице в лице со таа личност. Затоа вакцинацијата е толку важна. Ви дава основен имунитет“, вели д-р Рајапаксе.

Кредит: Новинска мрежа на клиниката Мајо
„Сипаните порано беа релативно честа детска болест. Бидејќи воведовме многу ефикасна имунизација, сипаниците ретко се гледаат овде во САД“, вели д-р Рајапаксе. „Може да го зарази мозокот, на пример, што резултира со нешто што се нарекува енцефалитис. Може да предизвика тешка пневмонија. Ние се обидуваме да ги избегнеме овие компликации со вакцинирање на децата пред да се разболат со неа“.
Децата под 5-годишна возраст, возрасните над 20 години, бремените жени и оние со компромитиран имунолошки систем имаат поголема веројатност да имаат компликации од инфекција.
Компликациите од мали сипаници вклучуваат:
ЦДЦ вели дека од секои 1.000 деца со сипаници, околу 1 до 3 умираат поради проблеми со дишењето и мозокот.
„Вакцинирањето против мали сипаници е компонента на вакцината против сипаници, заушки, рубеола (ММР) која рутински се дава на возраст од 12 до 18 месеци, а потоа повторно во вакцините за предучилишна возраст помеѓу 4 и 6 години“, вели д-р Рајапаксе.
Две дози на ММР вакцина се 97% ефективни против мали сипаници, додека едната е ефикасна околу 93%.
Пред програмата за вакцинација против сипаници во 1963 година, околу 3 до 4 милиони луѓе заболуваа од сипаници секоја година во САД, според ЦДЦ.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview