Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кирсти Ганобшик
Дали понекогаш се чувствувате како вашиот млад пребирлив јадеч да го претвора секој оброк и ужина во епска битка за моќ – а вие едноставно не сте сигурни како да им ја дадете потребната исхрана?
Ако е така, не сте сами.
Според една статија објавена неодамна во списанието Педијатрија, до 50% од децата може да се опишат како „пребирливи јадења“. И додека не постои договорена дефиниција за пребирливо јадење, генерално, ако вашето дете или адолесцент е особено во врска со храната што ја јаде барем дел од времето, може да имате пребирлив јадеч на вашите раце.
„Мислам дека сите родители еднаш рекоа: „Моето дете е толку пребирлив јаде!““, рече клиничкиот психолог Рејчел Бусман во една неодамнешна статија на Институтот Child Mind. „Многу е нормално децата да минуваат низ фази каде што се малку попребирливи, особено кога се обидуваат да ја потврдат својата автономија.
Експертите од институтот забележуваат дека пребирливото јадење е една од „најчестите поплаки“ на родителите. Овде, тие и другите експерти за деца размислуваат за темата со пет врвни совети за родителите на пребирливите јадења:
Вклучувањето на вашето дете во купување намирници може да помогне да се прошири списокот со пребирливи јадења за да вклучи нови предмети, објасни Бусман. Кога ќе им се покаже широк спектар на вкусови и опции на храна, тоа може да ги отвори нивните очи за нови вкусови и текстури во кои би можеле да уживаат.
Слично на тоа, ако се движите низ книгите со рецепти или веб-локациите заедно и изберете ново јадење или десерт за создавање, тоа помага јадењето различна храна да стане забавна авантура наместо битка.
Регистрираната диететичарка во Клиниката во Кливленд, Џенифер Хајланд, забележува дека принудувањето на децата да јадат храна што не ја сакаат може да ги натера да се сомневаат во сигналите на нивното тело околу гладот, особено кога се мали деца.
„Принудата на храна може да предизвика вашето дете да нема доверба во сопствениот апетит и да го наведе да верува дека не може да ги регулира сопствените знаци на глад“, објасни таа во една статија.
Наместо тоа, дозволете им да јадат додека не се насити – дури и ако тоа значи дека некој зеленчук е оставен на чинијата. Ова исто така помага да се осигура дека јадењето храна не се поврзува со стрес и анксиозност.
И Хајланд и педијатрите на Healthychildren.org препорачуваат да се јаде заедно како семејство, за да помогне да се создаде позитивна атмосфера околу храната. Тие, исто така, предлагаат да се готви истиот оброк за сите на масата и да се вклучи барем една храна во секој оброк во кој ужива вашиот пребирлив јадеч, ако е можно.
„Потрудете се да готвите ист оброк за целото семејство. Детето можеби нема да го изеде целото, но важно е вие ​​да го презентирате и да дадете пример за пробување на овие намирници сами“, објасни Хајланд.
Важно е да го научите вашето дете дека несаканата храна сè уште е безбедна храна, според Институтот Child Mind. На пример, можеби ќе треба да им се покаже дека доматот од кој се одбиваат всушност не е полн со лоши бактерии само затоа што не им се допаѓа.
Еден начин да го покажете ова е да го научите вашето дете да нуди несакана храна на другите на масата. Кога вашиот пребирлив јадеч ќе види како другите членови на семејството уживаат во тоа, поверојатно е дека ќе разберат дека е безбедно да се јаде.
Можеби сте мислеле дека добрата презентација на оброци е само за формални ресторани, но како што се испостави правењето на храната во забавни форми и вклучувањето разновидни бои во вашите оброци може да им помогне да ги направат привлечни за децата.
Хајланд препорачува на вашиот пребирлив јадеч да му понудите нешто што може да го протресат на храната ако не го сакаат, за да биде „повозбудливо“. Додатоци како билки, зачини или семиња можат да помогнат да се претвори непосакуваниот предмет во победник.
„Прскалките, исто така, одат многу“, рече Хајланд. „Понекогаш навистина е толку едноставно.
Клиниката во Кливленд исто така забележува дека детето може да проба храна помеѓу 10 и 20 пати, во просек, пред да му се допадне. Ова значи дека вашето трпение и упорност во повторното нудење на претходно одбиената храна на вашиот пребирлив јадеч навистина може да се исплати.
Хајланд објасни дека „Најважното нешто што еден родител може да го направи со пребирлив јадеч е да биде доследен и да не се откажува“.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview