Итни случаи:  

Повикај доктор

Случаите на респираторниот синцицијален вирус (РСВ) обично се најлоши во текот на зимските месеци. Оваа година, сепак, забележа значително зголемување на случаите во лето, што доведе до пренатрупаност во болниците низ САД.Медицинските експерти дадоа неколку објаснувања за зголемувањето, вклучително и превентивните методи кои беа преземени за време на пандемијата COVID-19 што започна во 2020 година, што доведе до помала изложеност на заразни респираторни заболувања кои помагаат во градењето на имунитетот.
Истражувачите откриле и други можни фактори кои би можеле да придонесат за порастот на случаите на РСВ кај поединци, особено оние на возраст од 4 и помлади.
Една неодамнешна студија предводена од д-р Натали Џонсон, вонреден професор на Катедрата за еколошко и професионално здравје на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот во Тексас А&М и потпретседател на Интердисциплинарната програма за токсикологија, покажа дека изложеноста на загадување на воздухот, особено за време на бременоста, го менува развојот на феталните бели дробови на начин што го предиспонира доенчето за потешка инфекција.
„Ако мајките се изложени на загадувачи за време на периодите на развој во бременоста, тогаш доенчињата може да бидат поподложни на тешки инфекции“, рече Џонсон. „Нашиот истражувачки тим е една од неколкуте групи кои истражуваат како пренаталната изложеност на загадување на воздухот го менува феталниот пулмонален имунолошки развој, предиспонирајќи ги бебињата за РСВ.
РСВ е инфекција на долниот респираторен тракт и влегува во телото преку очите, носот или устата. Лесно се шири низ воздухот на заразените респираторни капки. Поединци може да се заразат ако некој со РСВ кашла или кива во нивна близина, а исто така може да се пренесе на други преку директен контакт, како што е ракување.
Според Центрите за контрола и превенција на болести, РСВ е чест респираторен вирус кој обично предизвикува благи симптоми слични на настинка. Повеќето луѓе закрепнуваат за една или две недели, но РСВ може да биде сериозен, особено за доенчиња и постари возрасни лица. РСВ е најчеста причина за бронхиолитис (воспаление на малите дишни патишта во белите дробови) и пневмонија (инфекција на белите дробови) кај деца помлади од 1 година во САД.
Изложеноста на мајките на загадување на воздухот со честички е главна причина за морбидитет и смртност на доенчињата поради компликации поврзани со предвремено породување, ниска родилна тежина на доенчињата и инфекции на долниот респираторен тракт кај децата.
Според Џонсон и истражувачкиот тим, бидејќи инфекцијата со РСВ е значајна причина за морбидитет и смртност кај доенчињата, политиките и интервенциите за намалување на раната изложеност на загадениот воздух и влијанието врз акутната респираторна болест веројатно ќе имаат големо влијание врз јавното здравје и се многу оправдани. .
„Ефектот може да биде огромен врз јавното здравје бидејќи има малку превентивни интервенции, нема актуелна вакцина, а болниците во моментов се преоптоварени“, рече Џонсон. „Ако можеме да ја намалиме изложеноста на загадениот воздух, можеби ќе можеме да спречиме некои од потешките инфекции забележани во детството“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview