Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ерни Мундел
Околу едно од секои седум американски деца на возраст од 5 до 17 години биле подложени на некаков вид третман за ментално здравје во 2021 година, последната година за која се достапни статистики.
Така, открива нов извештај од истражувачите од Центрите за контрола и превенција на болести во САД, кој го одредува процентот на деца кои добиле грижа за менталното здравје во 2021 година на 14,9%.
Стапките на грижа за менталното здравје беа повисоки кај постарите деца (на возраст од 12 до 17 години), од кои скоро 19% добија третман во текот на претходната година, отколку кај децата на возраст од 5 до 11 години (нешто повеќе од 11%).
Новата статистика не мора да значи дека повеќе американски деца страдаат од ментална болест, но може да значи дека повеќе ја добиваат потребната нега, рече еден експерт.
„Имам извештај од 2015 година кој сугерира дека 49% од децата во САД имаат некаков вид нарушување на менталното здравје, можеби тоа е АДХД [нарушување на дефицит на внимание/хиперактивност], анксиозност, депресија, спектар на аутизам“, рече Мери Карапетијан Алворд. „Но, во тоа време, статистиката беше дека само 7,4% [од овие деца] добиле еден третман во текот на годината. Значи, дефинитивно, мислам дека сега има повеќе пристап, поголема достапност. ”
Сепак, друг експерт рече дека новите бројки може да одразуваат зголемување на проблемите со менталното здравје кај децата.
„По пандемијата, видовме значителни зголемувања на загриженоста за менталното здравје кај младите. Ова е документирано од американскиот генерален хирург“, забележа лиценцираниот психолог Ерлангер Тарнер, вонреден професор по психологија на Универзитетот Пепердин во Малибу, Калифорнија. „Податоците се чини дека покажува дека во последните години децата се повеќе се борат“.
Според новиот извештај, веројатноста за момчиња и девојчиња е подеднакво да примиле некаква грижа за менталното здравје, иако поверојатно е дека момчињата од девојчињата биле третирани со лекови на рецепт (околу 9% наспроти 7%, соодветно).
Таа последна статистика „се издвои“ за Тарнер.
„Момчињата беа поверојатно да се лекуваат со лекови во споредба со девојчињата и помала веројатност да примаат терапија“, рече тој. „Ова е важно прашање што треба да го решиме, за да не ставаме само завој на овие проблеми што ги доживуваат момчињата, и да им дадеме и некои алатки за да научат подобри начини да се справат“.
Се чинеше дека е важна и расата. Според извештајот, додека 18,3% од белите деца биле подложени на третман за ментално здравје во 2021 година, тој број паднал на 12,5% кај црните деца, 10,3% кај децата од Шпанија и 4,4% кај децата од Азија, се вели во извештајот.
Каде што живеело детето исто така изгледало клучно: додека 14% од децата кои живеат во големите градови добивале услуги за ментално здравје, тој број се искачи на 19% кај децата кои живеат во руралните области. Децата од руралните средини на кои им била потребна грижа за менталното здравје имале многу поголема веројатност да земаат лекови во споредба со децата што живеат во големите градови (12% наспроти 7%, соодветно).
Во 2021 година, извештајот објавен од американскиот хирург генерал Вивек Мурти предупреди дека пандемијата и другите главни проблеми со кои се соочува нивната генерација предизвикуваат „погубни“ ефекти врз менталното здравје кај младите луѓе.
„Младите луѓе се бомбардирани со пораки преку медиумите и популарната култура кои го нагризуваат нивното чувство за самопочит – велејќи им дека не се доволно убави, доволно популарни, доволно паметни или доволно богати“, напиша Марти. „Тоа доаѓа бидејќи напредокот во легитимните и вознемирувачки прашања како климатските промени, нееднаквоста во приходите, расната неправда, епидемијата на опиоиди и насилството со оружје се чувствува премногу бавен“.
Сето ова може да го оптоварува менталното здравје на децата. Но, добрата вест, според Алворд, е дека признавањето дека е потребна помош можеби е полесно сега отколку во минатите години.
„Како општество, ние сме поотворени да не го стигматизираме менталното здравје“, рече таа. „Значи, од моја перспектива како психолог, имаме изведувачи, актери, актерки, пејачки за кои децата мислат дека се навистина кул и тие излегуваат со различните нарушувања во исхраната што ги имаат, или биполарна депресија или анксиозност, паника, и тие „Зборуваме поотворено. И мислам дека родителите воопшто се поотворени“.
Новиот извештај за ЦДЦ беше автор на Бенџамин Заблоцки и Аманда Нг во Националниот центар за здравствена статистика на ЦДЦ (NCHS). Беше објавено онлајн на 13 јуни во бриф со податоци на NCHS.
Повеќе информации:
Дознајте повеќе за кризата во менталното здравје на децата во Канцеларијата на генералниот хирург на САД.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview