Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Муруј Јусеф, Џејмс Дурл и Тимо Дитрих, Разговор
Работиме на иницијативата Blurred Minds на Универзитетот Грифит. Програмата користи игри за да ги едуцира австралиските средношколци за алкохол, дрога и испарување. Како дел од нашето истражување, училиштата често ни кажуваат дека немаат алатки и стратегии за да се справат со кризата со испарување. Во претходните години, училиштата најверојатно бараа наша помош за алкохол или канабис. Сега е за испарување.
Според една студија од 2022 година, 32% од тинејџерите од Нов Јужен Велс на возраст меѓу 14 и 17 години пробале да испарат барем еднаш. Национална студија од 2017 година покажа дека 13% од 12 до 17-годишниците го пробале.
За жал, нашето истражување покажа дека испарувањето е вообичаено кај тинејџерите. Но, исто така ни кажува дека младите разбираат дека е небезбедно и нездраво. Ова сугерира дека има вистински можности училиштата – и родителите – да интервенираат и да им помогнат на младите да ги избегнат сериозните штети поврзани со испарувањето.
Електронските цигари или „vapes“ се уреди на батерии кои личат на метални пенкала, USB, часовници или други мали предмети слични на кутија. Касетите од течности или „сокови“ се загреваат и се претвораат во пареа, која корисникот ја вдишува заедно со штетните вештачки ароми и хемикалии и други потенцијални загадувачи од процесот на производство или уредот.
Еден вапинг може да содржи никотин колку десет пакети цигари.
Истражувањата покажуваат дека испарувањето може да предизвика повреди на белите дробови, кардиоваскуларни болести, респираторни инфекции, други сериозни, негативни ефекти, вклучително и врз развојот на мозокот и имунолошкиот систем. Не само што испарувањето може да доведе до долготрајна зависност, туку е поврзан и со други здравствени ризици како што се напади, акутна никотинска токсичност и изгореници.
Постојат многу причини зошто еден тинејџер може да вапи. Најчесто, љубопитноста или притисокот од врсниците доведуваат до нивното прво искуство. Како истражувачи, слушнавме приказни за млади студенти кои пробуваат вапси бидејќи тие „вкус на гума за џвакање“, имаат „шарени дизајни“ и „пријатно мирисаат“.
Во 2022 година, разговаравме со речиси 400 училишта низ Австралија за нивните проблеми со испарувањето, алкохолот и другите дроги. Директорите само на Голд Коуст пријавиле стотици илјади пропуштени училишни денови и зголемување на протерувањата поради испарување.
Слушнавме за училиштата кои ги заклучуваат тоалетите за да избегнат место за учениците да испаруваат. Но, ова ги гледа само зависните ученици да го пропуштат училиштето за да најдат друго место за да испијат. Слушнавме и од студенти кои се школуваат дома за да можат да продолжат да пијам.
Училиштата знаат дека имаат важна улога во намалувањето на практиката, но велат дека казнените пристапи не им помагаат на учениците да се откажат од оваа навика.
Минатата година, анкетиравме 2.777 ученици со просечна возраст од 14 години за да помогнеме да ги разбереме нивните ставови кон испарувањето, алкохолот и дрогата. Ние откривме:
Испарувањето е вообичаено кај младите луѓе. 27% од учениците испиле барем еднаш претходно, 37% од оваа група изјавиле дека го прават тоа неколку пати на ден
Но, младите знаат дека тоа не е добро за нив. Повеќе од 96% рекле дека веруваат дека испарувањето е небезбедно (ова вклучува 85% кои рекле дека е „целосно небезбедно“). Повеќе од 96% рекле дека не мислат дека испарувањето е здраво (ова вклучува 89% кои рекле дека „целосно не се согласуваат“ дека е здраво)
Студентите веруваат дека многу повеќе тинејџери испаруваат отколку што навистина има. Презентирана со изјавата „повеќето австралиски тинејџери вакаат“, повеќе од 60% се согласија
Притисокот од колегите е фактор. Испитаниците рекоа дека ќе им биде потешко да не се дружат со пријателите. Повеќе од 17% рекле дека се „несигурни во нивната способност да се спротивстават на вапот“ кога се сами, во споредба со 24% кога се со пријателите.
Во иднина, постојат многу стратегии што наставниците и училиштата можат да ги користат за да ги поттикнат своите ученици да не вадат. Тие вклучуваат:
Предизвикувајќи ја идејата „сите го прават тоа“. Нашето истражување сугерира дека младите луѓе мислат дека повеќе луѓе вапираат отколку што всушност вапираат. Ако тие се загрижени да се вклопат, треба да им ги дадеме фактите
Зајакнување на младите луѓе да знаат дека можат да одбијат да испиваат. Ова вклучува начини да се каже не без да се издвојува. Примери за тоа што студентите би можеле да кажат вклучуваат: „Не сакам да си ги трошам парите“, „Ги видов како тие експлодираат“, „Имам астма“, „Не ги сакам вашите бактерии“ или „Дали сте слушнале какви ужасни работи има во нив?”
Разбирање на влијанието врз нивното здравје. Ова ќе им овозможи да направат точен избор за нивната благосостојба, наместо за она што мислат дека другите го сакаат од нив
Не проповедајте. Нашето истражување покажува дека наставниците гледаат многу подобар ангажман кога користат алатки кои вклучуваат игри, квизови, видеа и различни медиумски елементи наместо предавање. Ако сте учител и барате начини да ги вклучите вашите ученици, нашите истражувачи развија бесплатни игри и бесплатен онлајн модул за испарување.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview