Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Заедничкиот систем за длабоко учење базиран на внимание обезбедува добри предиктивни перформанси за разликување на растројството на аутистичниот спектар (ASD) од типичниот развој (TD), според студијата објавена онлајн на 25 мај во JAMA Network Open.
Chanyoung Ko, М. Задачите за заедничко внимание беа спроведени на деца со и без АСН, а видео податоци беа добиени од повеќе институции. Деведесет и пет од 110 деца ги завршија студиските мерки. Аналитичката популација опфати 45 деца со АСН и 50 со ТД.
Истражувачите забележале добри предиктивни перформанси за ASD моделот за длабоко учење наспроти TD за иницирање на заедничко внимание (IJA; област под работната карактеристична крива на приемникот [AUROC], 99,6 проценти; точност, 97,6 проценти; прецизност, 95,5 проценти; и потсетиме, 99,2 проценти); одговор на ниско ниво на заедничко внимание (RJA; AUROC, 99,8 проценти; точност, 98,8 проценти; прецизност, 98,9 проценти; и потсетување, 99,1 проценти); и RJA на високо ниво (AUROC, 99,5 проценти; точност, 98,4 проценти; прецизност, 98,8 проценти; и потсетиме, 98,6 проценти). Разумни перформанси за предвидување беа забележани за IJA, RJA на ниско ниво и RJA на високо ниво во моделите за сериозност на симптомите на ASD базирани на длабоко учење.
„Веруваме дека нашето истражување отвора можности за собирање големи збирки на податоци за биомаркерите на однесувањето преку стандардизирано поставување видео податоци за стекнување подложни на компјутерска визија и длабоко учење и применливи за широк опсег на невропсихијатриски состојби“, пишуваат авторите.
Двајца автори открија врски со LumanLab, а тројца открија дека имаат патенти за методот и апаратот за дијагностицирање на сериозноста на развојната попреченост кај малите деца врз основа на заедничко внимание.
Повеќе информации:
Chanyoung Ko et al, Развој и валидација на систем за длабоко учење заснован на заедничко внимание за откривање и проценка на сериозноста на симптомите на нарушување на спектарот на аутизам, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.15174

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview