Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Денис Нилон, Медицинскиот факултет Харвард
Студентот на Медицинскиот факултет на Харвард, Брус Рамфал, израснал во вревата и лошото влијание на петкатната станбена зграда во Бронкс, каде што уште од рана возраст видел и слушнал за соседите и пријателите кои ги губат своите домови. Иселувањето беше дел од животот таму – блок од френетичната сообраќајница Grand Concourse и на фрлање камен од полициската станица со прекар Аламо.
„Постоеше само акутен страв од губење на нашиот дом“, рече Рамфал.
Роден во близина во болницата Линколн во областа Мот Хевен, Рамфал бил одгледан од самохрана мајка. Семејството беше сиромашно, рече тој. Неговата мајка и сестра емигрирале од Гвајана во Њујорк пред тој да се роди. Откако работеше како домаќинка долги години, мајката на Рамфал стана домашна здравствена помошничка и внимателно заштеди пари за да купи место во Јонкерс, Њујорк, и да го напушти Бронкс пред неколку години.
„Никогаш самите не бевме избркани, но интимно ги дознавме последиците“, рече Рамфал. Тој верува дека сведочењето на иселувањето и поврзаниот стрес што тој и неговото семејство го доживеале го мотивирале да ја разоткрие човечката траума што произлегува од таквите кризи и да помогне да се заштитат другите од пустошот на губење на нивниот дом.
Денес, Рамфал, студент по медицина на втора година, направи важен чекор на тоа патување. Тој и соработниците на Харвард Т.Х. Факултетот за јавно здравје Чан, Правниот факултет на Харвард и Центарот за развој на детето на Универзитетот Харвард неодамна објавија анализа на минатото истражување за иселувањето и нивното влијание врз здравјето во JAMA Network Open.
Главната цел на тимот е да ги истражи постоечките докази, да започне разговор за долготрајните ефекти од нестабилноста на домувањето во детството и да промовира промени кои ги штитат најранливите. За да го направат тоа, тие анализираа 11 претходно објавени студии за иселување и здравствени резултати на децата.
„Стабилното домување е длабоко важно за здрав развој на детето“, рече Рамфал. „Секоја студија во нашиот преглед идентификуваше барем еден лош здравствен исход поврзан со доживување на иселување“.
Таквите проблеми вклучуваат ниска родилна тежина и предвремено породување, и полош когнитивен развој и целокупното здравје како што е оценето од родителот, покажа прегледот.
Имено, велат истражувачите, други студии веќе ги поврзаа негативните здравствени исходи на возрасните со искусувањето на иселувањето во детството, додавајќи дополнителни докази за долгорочните здравствени ефекти од раните трауматски настани.
Дополнително, рече Рамфал, постои врска помеѓу неволјите во детството и ризикот кај возрасните за широк спектар на состојби, вклучувајќи дијабетес, кардиоваскуларни болести, невродегенеративни нарушувања, рак, употреба на супстанции, депресија, когнитивно оштетување и имуно пореметување. Затоа, рече тој, спречувањето на иселувањето може да биде добра инвестиција за јавното здравје.
Самиот Рамфал доживеа дел од ова одблизу. Еден ден, тој открил „известување за отказ“ за иселување на маса во станот на неговото семејство. Неговата мајка морала да позајмува пари од пријатели за да ја победи таа закана. Неодамна, соседите дојдоа во станот на Рамфал во Бронкс, со спуштени очи, со неколку едноставни работи во влечење. Не можејќи да ја платат киријата, тие беа иселени, соочени со бездомништво и немаштија.
Рамфал, неговата мајка и постарата сестра го примија тоа семејство додека не успеат да обезбедат други услови за живеење. Рамфал и неговото семејство се приклучија на локалните организации за правата на станарите и им помогнаа на жителите во областа да документираат небезбедни услови за живот, вклучително и наезда од стаорци и лебарки, како и компромитиран под низ кој паднал еден од нивните соседи една ноќ. Тој слета во подрумот на зградата и мораше да биде хоспитализиран.
„Важно“, рече Рамфал, „вклучувањето во постапка за иселување, дури и ако е неосновано, го прогонува семејството со години, што ги прави помали шансите да бидат одобрени за нови закупи и поголема веројатност да се преселат во помалку безбедни, понизок квалитет станови. Затоа, кога сопственикот на имотот ќе одлучи да покрене постапка за иселување, тие го осудуваат семејството на каскадна несигурност во домувањето и долгорочна штета“.
Прегледот на тимот укажува на широко распространет проблем. Повеќе од 2 милиони пријави за иселување се случуваат во Соединетите Држави годишно, предизвикувајќи речиси 1 милион завршени иселувања. И многу повеќе неформални иселувања се случуваат секоја година, во кои сопствениците на имот ги иселуваат станарите без да го користат правниот систем, рече истражувачкиот тим.
Во контекст на кризата за достапност на станови за изнајмување, тековните расни разлики во иселувањето и континуираната штета на милиони семејства, здравствените работници и креаторите на политики имаат интегрална улога во поддршката на безбедно, стабилно домување за сите, напишаа членовите на тимот за анализа.
Истражувачите рекоа дека идните студии треба да разгледаат како иселувањето е поврзано со поширок опсег на здравствени исходи на детето надвор од периодот околу и кратко време по раѓањето и како овие исходи варираат со текот на времето.
Авторите рекоа дека лекарите би можеле да играат важна улога со идентификување на пациентите изложени на ризик од иселување и поврзување со јавни решенија и решенија засновани во заедницата, вклучувајќи правна помош и ресурси за домување.
Рамфал, кој се здоби со диплома за невронаука од Универзитетот Браун и е на клиничка година на здравствената алијанса Кембриџ, очекува да ја добие својата медицинска диплома во 2025 година. Тој не се реши на специјалност, но рече дека има намера да им служи на обесправените, имигрантите и луѓе со боја. Тој, исто така, планира да спроведе повеќе истражувања за иселувањата и човечката штета предизвикана од нив.
Коавторите на студијата ги вклучија Рајан Кин, Сакурако Окузоно, Денис Ојого и Натали Слопен.
Повеќе информации:
Брус Рамфал и други, Иселувања и исходи за здравјето на доенчињата и децата, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.7612
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview