Итни случаи:  

Повикај доктор

Неодамнешната смрт на над 300 деца во Африка и Азија ја поттикна Светската здравствена организација (СЗО) да предупреди за употребата на „супстандардни и фалсификувани“ медицински производи. Организацијата повика на повеќе напори за заштита на децата од контаминирани лекови. Токсиколозите Винстон Морган и Шазма Башир ја распакуваат приказната. Во текот на последните пет месеци СЗО издаде три предупредувања со кои ги предупредува луѓето да не користат специфични лекови без рецепт за деца. Предупредувањата дојдоа по смртта на најмалку 300 деца во различни земји, вклучувајќи ги Гамбија, Индонезија и Узбекистан.
Предупредувањата за медицински производи беа објавени во октомври 2022 година за Африка, ноември 2022 година за југоисточна Азија и за европскиот регион во јануари 2023 година.
СЗО ги издава овие предупредувања само кога независната лабораториска анализа ќе потврди дека производот е супстандарден или фалсификуван и дека претставува значителна закана за јавното здравје. Заканата мора да се прошири и надвор од една земја.
Децата починале откако конзумирале сируп за кашлица контаминиран со етилен гликол и диетилен гликол, што доведе до предупредувања на СЗО за медицински производи. Некои од децата беа на возраст од пет години. Случаи се пријавени во најмалку седум земји.
Етилен гликол и диетилен гликол се токсични алкохоли со малку сладок вкус. Тие се широко користени во течности за бришачи на шофершајбната и течности за ладење на моторот.
Овие соединенија понекогаш се наоѓаат и на многу ниски нивоа како загадувачи во многу прехранбени состојки и медицински растворувачи (вклучувајќи пропилен гликол, полиетилен гликол, сорбитол и глицерин/глицерол). Ова се случува кога има лоши стандарди за производство и тестирање.
Медицинските растворувачи се широко користени за растворање на состојките на лекот. Труењата со контаминација со етилен гликол и диетилен гликол со текот на годините главно се поврзуваат со раствори што содржат парацетамол.
Парацетамолот во сирупите за кашлица е добар и безбеден за деца со инфекции. Тоа е аналгетик кој е добар во намалувањето на треската, без да предизвика гастрична иритација како што може да предизвикаат аспиринот или ибупрофен.
И етилен гликолот и диетилен гликолот се гледаат како токсични. Фатална орална доза е околу 1.000-1.500 милиграми на килограм. За мало дете со тежина од 20 килограми, фатална единечна доза би била околу 28 милилитри или околу 6 лажички чист етилен гликол. Сепак, можно е да се предизвика токсичност со консумирање многу помали дози во текот на неколку дена и недели. Затоа безбедното ниво на СЗО за овие хемикалии е само 0,5 милиграми на килограм дневно. Тоа е еднакво на 1/15 од лажичка дневно.
Она што ги прави овие гликоли потенцијално толку опасни е тоа што токсичноста доаѓа од потрошувачката на релативно големи количини пред да се појават симптомите на контаминација.
Дополнителна опасност од сирупите за кашлица е тоа што симптомите на контаминација со етилен гликол и диетилен гликол, како што е поспаност, понекогаш се забележуваат кај деца кои не земале контаминиран лек и може погрешно да се протолкуваат како нормални кај дете со кашлица или треска. Чуварите и медицинските работници можеби нема да забележат што не е во ред додека не биде предоцна.
За да ја разбереме потенцијалната улога на парацетамолот во овие труења, треба да разбереме што се случува со етилен гликолот и диетилен гликолот во телото.
За да бидат токсични, овие гликоли мора да се претворат во соединение наречено гликоалдехид, а потоа во глиоксилна киселина. Глиоксилната киселина може да се концентрира и да ги оштети бубрезите – што доведува до смрт од бубрежна инсуфициенција.
Конверзијата е активирана од одредена концентрација на коензим наречен никотинамид аденин динуклеотид (NAD+). NAD+ е регулиран со митохондриите – мали структури во човечките клетки кои регулираат многу хемиски реакции во телото.
Во една неодамнешна студија, покажавме дека во нормалната доза потребна за лекување на треска, парацетамолот ги инхибира митохондриите. Така, тоа влијае на нивото на NAD+ и, пак, на конверзија на гликоли во токсини. Децата кои земаат парацетамол препарати контаминирани со гликоли може да бидат потенцијално во опасност.
Сметаме дека комбинацијата на лекови кои содржат парацетамол и гликоли, дури и кога контаминацијата е релативно ниска, но над дозволената граница на СЗО од 0,5 mg/kg телесна тежина на ден, може да биде смртоносна.
За разлика од другите лекови или прехранбени производи кои не ја нарушуваат митохондријалната функција, препаратите кои содржат стандардни нивоа на парацетамол имаат поголема веројатност да доведат до негативни исходи за децата, поради зголемениот метаболизам на етилен гликол и диетилен гликол.
Други лекови и храна контаминирана со ниски нивоа на етилен гликол и диетилен гликол веројатно остануваат незабележани бидејќи не содржат парацетамол.
Ако се забележи доволно рано, може да се третира труење со етилен гликол и диетилен гликол. Двата најкористени противотрови за предозирање се фомепизол и етанол. И двете ја намалуваат количината на токсичен етилен гликол и метаболит на диетилен гликол произведени во телото.
Инцидентите на масовни труења ја нагласуваат потребата од поголема внимателност при следење на препаратите кои содржат парацетамол.
Лековите кои содржат парацетамол се вообичаено многу безбедни за децата. Но, за да се избегнат смртни случаи поврзани со сируп за кашлица во иднина, и родителите и медицинските работници треба да размислат за труење со гликол како можност доколку децата почнат да покажуваат симптоми на интоксикација и поспаност по земањето на лекот.
Овие инциденти генерално се случуваат во земји категоризирани како глобален југ. Производителите и регулаторните органи во овие земји исто така имаат одговорност да ги заштитат децата.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview