Итни случаи:  

Повикај доктор

Студијата за деца и млади со долг КОВИД (CLoCk), објавена во The Lancet Regional Health-Europe, е најголемата студија во светот за долгиот КОВИД кај децата.Истражувачите ги прашаа децата на возраст од 11 до 17 години за нивното здравје шест месеци и 12 месеци по преземањето на PCR тестот помеѓу септември 2020 година и март 2021 година.
Ниту едно од децата првично поканети да учествуваат во студијата не било хоспитализирано. Севкупно, истражувачите испитувале податоци од 5.086 деца, од кои 2.909 биле позитивни на КОВИД-19, а 2.177 биле негативни.
Истражувачите ги прашале децата и младите што доживеале од списокот со 21 симптом, вклучувајќи отежнато дишење и замор, како и користење на потврдени скали за да се процени квалитетот на животот, менталното здравје, благосостојбата и заморот.
Тимот откри дека, за време на тестирањето, здравствените проблеми биле почести кај децата и младите кои биле позитивни на вирусот во споредба со оние кои биле негативни, како и шест месеци и 12 месеци по ПЦР тестот. На пример, меѓу позитивните тестови, 10,9% пријавиле замор во сите три временски точки додека кај негативните тестови само 1,2% пријавиле замор во сите три временски точки.
Тие, исто така, забележаа дека симптомите што се појавија се променија во текот на една година. И додека некои од првичните симптоми на децата се намалија, беа пријавени нови симптоми.
Ова беше случај и кога истражувачите ги разгледуваа вагите кои го мерат лошиот квалитет на живот, искусувањето на емоционалните и бихејвиоралните тешкотии, лошата благосостојба и заморот.
Како резултат на тоа, истражувачите открија дека симптомите на долготрајниот КОВИД што ги доживуваат децата и младите се менуваат со текот на времето и дека лекарите треба да бидат свесни за тоа.
Дописниот автор, д-р Снехал Пинто Переира (UCL Surgery & Interventional Science) рече: „Нашето истражување оди чекор подалеку од постоечките студии и укажува дека истражувачите треба да ги следат поединечните траектории користејќи постојано мерење на истите деца и млади луѓе со текот на времето.
„Едноставното пријавување на повторени преваленци во пресек – или снимки – на симптомите со текот на времето може да ги прикријат важните информации за долгиот СОВИД кај младите луѓе кои имаат клиничка важност.
Студијата CLoCK е една од четирите главни студии финансирани од NIHR и UKRI за да помогнат во подобрувањето на разбирањето на причините, симптомите и третманот на долгорочните ефекти на COVID-19 кај луѓе кои не се разболеле доволно за да бидат примени во болница.
Тимот, предводен од професорот Сер Теренс Стивенсон (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health), беше награден со 1,36 милиони фунти за студијата што ја истражува долготрајната КОВИД кај младите од 11 до 17 години.
Исклучителната студија ќе продолжи да ги анализира резултатите од анкетата од учесниците до две години по првичниот ПЦР тест.
Студијата вклучува соработка со истражувачи на универзитетите во Единбург, Бристол, Оксфорд, Кембриџ, Ливерпул, Лестер, Манчестер, како и Кралскиот колеџ во Лондон, Империал колеџ во Лондон, Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство, болницата Great Ormond Street и Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCLH). ).
Ограничувања за проучување
Симптомите пријавени од учесниците за време на тестирањето се предмет на пристрасност за отповикување бидејќи биле пријавени во моментот на првиот контакт со студијата CloCk (или три месеци или шест месеци по тестот). Сепак, симптомите од шест месеци и 12 месеци беа пријавени во моментот кога тие беа искусени.
Оригиналните PCR тестови беа направени пред варијантите Delta и Omicron да станат доминантни, така што наодите може да не ги одразуваат долгорочните ефекти на овие варијанти.
Децата и младите сами ги пријавиле своите симптоми. Во некои случаи, како да се процени недостатокот на здив, можеби беше подобро да се спроведат медицински интервјуа лично. Сепак, ова не беше изводливо или практично за време на периодот на студирање.
Истражувачите ги отстранија податоците од децата кои биле позитивни (со ПЦР или тест за латерален проток) по првичниот ПЦР тест од анализата, за да се уверат дека оние во групата негативна тест немале COVID-19 во текот на целиот период на студијата, иако не можат исклучете ја можноста дека некои деца од која било група може последователно да биле заразени без тоа да биде откриено.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview