Итни случаи:  

Повикај доктор

Спортувањето може да биде добро за деца од сите способности. Водечка медицинска организација нуди неколку совети за вклучување на децата, а истовремено помагајќи им да бидат безбедни и без повреди.
„Ги охрабруваме децата да играат различни спортови, и за да го зголемат нивното уживање со текот на времето и за да избегнат повреди што често ги гледаме при прекумерна употреба“, рече д-р Алисон Брукс, претседател на Советот за спортска медицина и Американската академија за педијатрија (ААП). Фитнес.
„Родителите можат да играат голема улога во влијанието на нивните деца да играат спортови што се соодветни за нивната возраст, развој и физички способности“, објасни Брукс во соопштението на ААП.
Спортот им помага на децата да останат фит и да се чувствуваат добро за себе, истакна ААП.
Педијатрите, исто така, ги охрабруваат младите со попреченост да учествуваат во спорт, рекреација и физички активности секогаш кога е можно, додаваат од академијата.
Меѓу многуте придобивки од спортувањето се подобреното физичко и ментално здравје; подобри социјални вештини и односи; зголемена благосостојба и самодоверба; и подобрување на спиењето и однесувањето.
Сепак, сите спортови имаат ризик од повреди.
Меѓу најчестите се исчашувањата, кои се повреди на лигаментите; соеви, кои се повреди на мускулите; иритација на плочата за раст; и стресни фрактури.
ААП препорачува лекарот да ја процени чувствителноста на коската кај растечко дете, дури и ако има минимален оток или ограничување во движењето.
Еве неколку совети за намалување на веројатноста за повреда:
„Младите спортисти треба да се оценуваат според трудот, спортскиот дух и напорната работа“, рече Брукс. „Тие треба да бидат наградени за напорниот труд и за подобрување на нивните вештини, наместо да се казнуваат или критикуваат за губење на игра или натпревар. Главната цел треба да биде да се забавуваат и да научат вештини за доживотна физичка активност“.
Повеќе информации:
Американскиот центар за контрола и превенција на болести има повеќе за децата и физичката активност.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview