Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Отаго
Нема доволно деца под 5-годишна возраст во Аотеароа заштитени од сипаници за да се запре потенцијалната национална епидемија, покажува новата студија на Универзитетот во Отаго, Крајстчерч.
Тоа е затоа што бројот на деца кои ја примаат првата вакцина против сипаници, заушки и рубеола (ММР) се намалува.
Објавено во медицинскиот журнал на Нов Зеланд денес, покриеноста со првата МРП вакцина е намалена од 95,1% за децата родени во 2017 година на 88,9% за оние родени во 2020 година.
Водечкиот автор д-р Ниенке Хагедорн, од Одделот за педијатрија, вели дека покриеноста со имунизација за мали сипаници е недоволна за да се спречи преносот во заедницата кај деца под 5 години. Потребна е покриеност од повеќе од 95% за првата вакцина.
„Ова е важно бидејќи младите луѓе кои се невакцинирани се изложени на висок ризик од компликации поврзани со сипаници, како што се приеми во болница или дури и смрт“, вели д-р Хагедорн.
Истражувачите користеле податоци од Националниот регистар за имунизација за да истражат колку деца родени помеѓу 2017 и 2020 година во Аотеароа ја примиле првата и втората МРП вакцина.
Резултатите покажуваат дека децата од етничката припадност Маори имале најниска покриеност со првата вакцина и тоа се намалило со текот на времето, од 92,8% за групата на родени во 2017 година на 78,4% за 2020 година.
Бројот на деца кои ја примиле првата вакцина опаѓа на сите локации на Te Whatu Ora. Шест локации – Заливот на Пленти, Езера, Нортленд, Тајрахити, Западниот брег и Вангануи – имаа, во просек, помалку од 90% покриеност за првата вакцина во текот на периодот на студијата.
Севкупно, покриеноста со првата вакцина беше 92,5% за деца родени помеѓу 2017 и 2020 година.
Д-р Хагедорн вели дека итно се потребни национални програми за имунизација за да се подобри опфатот со имунизација и да се спречи избувнување.
„Откако границите во Нов Зеланд се целосно отворени и бројот на случаи на мали сипаници ширум светот се зголеми, се зголемија и шансите за увоз на сипаници во Нов Зеланд.
Повеќе информации:
Празнини во покриеноста со имунизација против сипаници за деца од предучилишна возраст во Аотеароа Нов Зеланд: студија на пресек. Медицински весник на Нов Зеланд. journal.nzma.org.nz/journal-ar … ross-sectional-study
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview