Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Инциденцата на повреди на очите поврзани со пиштоли без прашок се чини дека се зголемува кај децата, а просечната возраст на пациентите со повреди поврзани со бластер проектили од пена се намалува, според истражувачко писмо објавено на интернет на 11 мај во JAMA Ophthalmology.
Александре Дентел, М.
Истражувачите идентификувале 304 пациенти (77 отсто самопријавени како мажи) кои се консултирале со одделот за итни случаи за око по окуларна траума поврзана со пиштол без прав помеѓу јануари 2010 и јуни 2022 година. Просечната возраст на пациентот била 16 години. Најчесто вклучени играчки беа проектили од пена за пиштол без прашок, пиштол ББ или пиштол воздух софт, пиштол за пејнтбол и неодредени во 151, 110, 31 и 12 случаи (50, 36, 10 и 4 проценти, соодветно). Се предлага зголемување на инциденцата помеѓу 2014 и 2022 година. Две повреди на отворен глобус, 51 интраокуларни хеморагии, три катаракта, 19 повреди на мрежницата (вклучувајќи две ретинални солзи и едно одлепување на мрежницата), 22 повреди на ирисот, 12 случаи на окуларна хипертензија и 45 лезии на рожницата биле забележани во врска со бластери од проектили од пена периодот на студирање.
„Препораките може да спречат многу од овие ненамерни повреди, како што е вниманието на потрошувачите на етикетирањето на возраста и разгледувањето на заштитните очила, додека производителите би можеле да промовираат употреба на заштитни очила за заштита на очите на децата“, пишуваат авторите.
Еден автор откри финансиски врски со фармацевтската индустрија и индустријата за лична нега.
Повеќе информации:
Александре Дентел и сор., Инциденца на очна траума кај деца поврзана со куршуми од пена или пикадо од пена од пиштоли без прав, JAMA Ophthalmology (2023). DOI: 10.1001/jamaophthalmol.2023.1464

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview