Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Сузана Елис и Дени Тагарт, Разговор
Владата ги објави плановите да го прогласи за кривично дело непријавувањето злоупотреба на деца. Како дел од ова, премиерот Риши Сунак вети дека ќе ги „истреби“ бандите за дотерување кои ја овековечуваат експлоатацијата на децата. Да се ​​стави крај на сексуалната злоупотреба на децата е од најголема важност. Но, коментарите на министерката за внатрешни работи, Суела Браверман, беа длабоко некорисни.
Брејверман сугерираше дека лавовскиот дел од сексуалната злоупотреба на деца го вршат организирани банди, населени со британски пакистански мажи кои ги жртвуваат претежно адолесцентните бели девојки. И Сунак тврдеше дека жртвите на бандите биле игнорирани поради „политичка коректност“.
Додека некои сексуални злоупотреби на деца се вршат од банди, доказите покажуваат дека тоа е мал процент од целината. Податоците на ONS од 2016 година покажаа дека околу две третини од сторителите биле или членови на семејството или блиски до детето.
А неточна е и сугестијата дека бандите за дотерување се претежно од етничките малцинства. Во извештајот на Министерството за внатрешни работи за 2020 година за групна сексуална експлоатација на деца се наведува истражување кое открива дека престапниците се „најчесто бели“.
Извештајот на Независната истрага за сексуална злоупотреба на деца (IICSA), исто така, покажа дека поголемиот дел од познатите сторители се млади, бели мажи. Сепак, повеќето сторителите никогаш не се всушност идентификувани. Така, иако генерално има недостиг на докази кога станува збор за етничката припадност на сторителите, она што го знаеме укажува на помешана слика отколку што покажуваат коментарите на Браверман.
Дискусијата за групна сексуална експлоатација на деца честопати се однесува на случаите од висок профил во Ротерам, Рочдејл и Телфорд. Имено, жртвите во овие случаи биле на адолесцентска возраст.
Прикажувањето на овие случаи како типичен случај на сексуална злоупотреба на деца ја занемарува злоупотребата што се случува во домот, што е поголем ризик за помалите деца и е позастапено. Овој месец, 21 лице беа осудени во голема истрага во Волсал и Вулверхемптон, додавајќи до доказите дека сексуалната злоупотреба на деца извршена од групи не се должи на ниту една единствена етничка припадност.
Истражувањето за криминал за Англија и Велс во 2019 година процени дека 7,5% од возрасните на возраст од 18 до 74 години – околу 3,1 милиони луѓе – доживеале сексуална злоупотреба пред 16-годишна возраст.
Ваквите статистички податоци веројатно се потценети, со оглед на неподготвеноста на преживеаните да зборуваат за нивната злоупотреба до подоцна во животот. Тоа е затоа што сторителите често користат техники за да ги кријат своите злосторства, дотерувајќи ги децата што ги злоставуваат во состојба на страв и збунетост. Една неодамнешна студија покажа дека во времето на злоставувањето, 67% од малтретираните деца не кажале никому.
Оваа тишина е она што ги инспирираше истражувачите да го започнат Проектот за вистината во 2016 година, како дел од IICSA.
Повеќе од 6.000 возрасни ги споделија своите искуства за преживеаната сексуална злоупотреба во детството како дел од проектот „Вистина“. Еден од нас работеше како главен психолог и клинички раководител на проектот од 2019-2022 година. Слушнав од прва рака за доживотните влијанија што ги остави злоупотребата врз многу преживеани и бев сведок на храброста и великодушноста на оние кои се јавија да помогнат во заштитата на идните генерации деца.
Проектот за вистина откри дека за 35% од учесниците злоупотребата започнала кога имале меѓу четири и седум години. За други 32%, тоа било на возраст меѓу осум и 11 години, што значи дека повеќе од две третини од злоупотребата започнале пред адолесценцијата.
Речиси половина од сите злоупотреби се случиле во семејниот дом (42%) извршени од член на семејството (47%). Следната највисока локација беше училиштето на детето (15%). Освен членовите на семејството, речиси секогаш насилникот е личност на одговорна позиција за детето – наставник, верски професионалец или работник за нега.
Овие бројки, иако шокантни, ги маскираат личните трошоци за преживеаните. Конечниот извештај на истрагата, објавен во ноември 2022 година, јасно го покажа влијанието на неуспехот на општеството да ја спречи злоупотребата. Скоро 90% од учесниците во Проектот Вистина рекоа дека нивното ментално здравје било засегнато од нивните искуства. Повеќе од половина рекле дека тоа влијаело на нивните односи како возрасни.
И покрај тоа што е важно да се одговори на прашањето за дотерување на бандите, прикажувањето на „истиснувањето“ на таквите банди како решение за сексуалната злоупотреба на деца во ОК, прикрива како изгледа злоупотребата, каде е извршена и од кој.
Податоците покажуваат дека сексуалната злоупотреба на деца не се случува само во северните градови во задниот дел на такси кабините, туку и во семејните домови на сите етнички групи, од сите класи и приходни групи и на момчиња и девојчиња од бебиња до адолесценти.
Тешко е да се читаат за овие случаи и статистики. Но, ако не се научи за нив, ризикува да се влоши тишината и срамот што долго време ја покриваат сексуалната злоупотреба на децата.
Лажните или ограничените прикажувања на сексуална злоупотреба на деца, особено од политичките лидери, се закануваат дополнително да ги замолчат преживеаните. Лабуристичката партија, исто така, придонесе за политизирање на ова прашање со напаѓање на владиното досие за казнување на сторителите.
Тешкотијата за откривање продолжува и во животот на возрасните. Неодамнешниот преглед на постојните истражувања покажа дека ширум светот, здравствените и социјалните служби не успеваат да ги подобрат околностите што им даваат на луѓето доверба и доверба да ги откријат.
Добивањето обелоденување за сексуална злоупотреба на деца може да биде шокантно и неочекувано. Една од причините е широко распространето незнаење. Како слушател, може да биде тешко да се поверува дека такво нешто се случило, освен ако не цените некои основни факти за тоа колку често, каде и од кого се врши злоупотреба.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview