Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Трејси Дестацио, Универзитетот во Нотр Дам
Според неодамнешните податоци на NoHeatStroke.org, од 1998 година, приближно 496 деца умреле од педијатриски топлотен удар со возила во Соединетите Држави, бидејќи нивниот старател заборавил дека се во автомобилот.
Групите за застапување лобираа во Конгресот да донесе закони за да помогне во заштитата од оваа конкретна заборавеност со барање да се инсталираат одредени безбедносни механизми во автомобилите. Истражувачите од Универзитетот во Нотр Дам решија да разберат како и зошто е возможен овој вид заборав.
Нејтан Роуз, Вилијам П. и Хејзел Б. Вајт асистент професор по мозок, однесување и познание на Катедрата за психологија, поставија експеримент за подобро разбирање на овој пропуст во она што истражувачите го нарекуваат проспективна меморија или способност да се запамети критична, но рутинска однесување како исклучување на рерната кога ќе излезете од дома за тој ден.
Во една студија неодамна објавена во списанието за применети истражувања во меморијата и когницијата, Роуз и кандидатите за докторат Абигејл Долен и Андреа О’Рир дизајнираа натуралистичка процедура за да измерат дали и како студентите би можеле да ги заборават своите мобилни телефони – нешто за што најмногу се врзуваат и кои би можеле да имаат сериозни последици за нив доколку се заборават; нивните „бебиња“, така да се каже.
Истражувачите ги земале мобилните телефони на 192 студенти од Нотр Дам додека учествувале во експеримент кој не е поврзан, а потоа испитувале колку често студентите заборавале да ги земат своите телефони кога ја напуштале лабораторијата на крајот од експериментот, и дали е важно дали им биле дадени експлицитни потсетници за да го земете телефонот откако ќе заврши експериментот.
За студијата, на студентите им беа дадени и трагачи за активности за да ги прикачат на задниот дел од нивните појаси. Една група беше потсетена да го побара својот мобилен телефон и да го врати тракерот кога ќе заврши; другата група не беше. Откако студентите го завршија неповрзаниот експеримент, тие беа информирани и водени на излез, додека експериментаторите се преправаа дека продолжуваат со работа како и обично – гледајќи дали и кога учесниците се сетиле да го вратат телефонот или да го вратат тракерот.

Кредит: Универзитетот во Нотр Дам
Околу 7% од студентите ги заборавиле своите мобилни телефони без потсетник, во споредба со речиси 5% од оние на кои им било потсетено. Скоро 18% од која било категорија заборавиле да го вратат тракерот.
Истражувачите открија дека заборавањето се случува кога знаците на околината не успеваат да го поттикнат нечие сеќавање за таа намера во вистинскиот момент, а намерата се губи во мешањето, рече Роуз. Тие, исто така, открија дека потенцијалните грешки во меморијата може да се случат секому.
„Ги обработувате тие поавтоматски, за да можете да се изгубите во вашите мисли бидејќи вашето однесување е водено од околината“, рече Роуз. „Не е дека заборавате што треба да правите; само заборавате да го направите во соодветниот момент“.
На ист начин учениците ги пропуштија еколошките знаци за да ги потсетат да го земат телефонот или да го вратат тракерот, така е и за родителите кои возат на работа или извршуваат работи со бебе на задното седиште, теоретизираа истражувачите. Пред да се воспостават закони во 1990-тите со кои се бараше автомобилските седишта да бидат поставени свртени кон задната страна на задното седиште, заборавањето на бебињата во автомобилите беше невообичаено. „Отсуството на истакнати визуелни и аудитивни знаци од дете кое спие на задното седиште создава сценарио погодно да се заборави дека детето е во автомобилот“, напишаа истражувачите.
Или, објасни Роуз, ако родителот носи дете во автомобилот, но обично не е старател кој ја прави таа активност, а тој или таа се впушти во рутината и поставената шема на возење до работа, тој или таа може да заборави дека детето е дури и таму.
Роуз објасни дека грешките во меморијата се случуваат на иста фреквенција меѓу мажите и жените. „Кога зборувате за заборавените сценарија за бебиња, луѓето често прават претпоставки за тоа кој ги заборава своите бебиња, кои се негувателите“, рече Роуз. „И нема докази за поддршка на идејата дека мажите имаат поголема веројатност да направат ваков вид на грешка отколку жените, или обратно“.
Роуз и неговите коавтори веруваат дека ова истражување може да има сериозни импликации кога станува збор за ослободување на родителите кои погрешно забораваат да ги извадат своите деца од автомобилските седишта, што резултира со нивна смрт. „Оваа студија треба да помогне да се информира јавноста и судскиот систем за тоа што предизвикува и што не предизвикува такви грешки во меморијата“, напишаа истражувачите, „дури и оние со трагични последици“.
Повеќе информации:
Нејтан С. Роуз и други, Го заборавија своето „бебе“?!: Фактори што ги наведуваат учениците да го заборават својот мобилен телефон., Журнал за применети истражувања во меморијата и познанието (2023). DOI: 10.1037/mac0000110
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview