Итни случаи:  

Повикај доктор

Сезоната на грип во САД постојано се влошува.Здравствените власти во петокот рекоа дека 7,5 отсто од амбулантските медицински посети минатата недела се должат на болести слични на грип. Тоа е високо како врвот на сезоната на грип 2017-18 и повисоко од која било сезона од тогаш.
Годишната зимска сезона на грип обично трае до декември или јануари, но оваа започна рано и беше комплицирана од истовременото ширење на други вируси.
Мерката за сообраќај во ординациите се заснова на извештаи за симптоми како кашлица и болки во грлото, а не на лабораториски потврдени дијагнози. Така може да вклучи и други респираторни заболувања.
Тоа го отежнува споредувањето со сезоните на грип од пред пандемијата COVID-19. Другите години, исто така, го немаа овогодинешниот невообичаено силен бран на RSV, или респираторен синцицијален вирус, честа причина за симптоми слични на настинка, кои можат да бидат сериозни за доенчињата и постарите лица.
Во меѓувреме, 44 држави пријавија висока или многу висока активност на грип минатата недела, соопштија во петокот Центрите за контрола и превенција на болести.
Тоа можеби нема да биде добро за блиска иднина. Веројатно имало повеќе ширење на респираторните вируси за време на собирите на Денот на благодарноста и на преполните аеродроми, велат експертите.
Доминантниот вид на грип досега е типично поврзан со повисоки стапки на хоспитализации и смртни случаи, особено кај луѓето 65 и постари.
ЦДЦ проценува дека досега оваа сезона имало најмалку 78.000 хоспитализации и 4.500 смртни случаи од грип. Меѓу загинатите има најмалку 14 деца.
Вакцините против грип се препорачуваат за скоро сите Американци кои имаат најмалку 6 месеци или постари.
© 2022 Асошиетед прес. Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview