Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Cell Press
Пренесувањето на вагиналните бактерии на мајката на новороденчињата породени со царски рез се чини дека е корисно за раниот развој на доенчињата, објавија истражувачите на 15 јуни во списанието Cell Host & Microbe. Студијата, првиот тројно слеп експеримент од ваков вид, сугерира потенцијален пристап за подобрување на раната цревна микробиота кај бебињата родени со царски рез.
Доенчињата родени со царски рез имаат тенденција да имаат многу различен состав на цревни бактерии во споредба со оние родени вагинално, според претходните истражувања. Вагинално родените бебиња ги добиваат своите рани цревни бактерии од породилниот канал на мајката, додека кај бебињата со царски рез доминираат бактерии кои се наоѓаат на кожата на мајката, во мајчиното млеко и во околината.
Иако разликата има тенденција да исчезнува како што стареат, истражувачите сугерираат дека раната цревна микробиота е поврзана со развојот на имунолошкиот систем на доенчето и може да влијае на ризикот од болеста, вклучително и за дијабетес, подоцна во животот.
Ова доведе до практики како вагинално сеење каде мајките ги тријат новороденчињата со царски рез со нивните вагинални течности. Но, постојат ограничени клинички докази дека вагиналното сеење е безбедно и ефикасно, вели Јан Хе, автор на трудот на Јужниот медицински универзитет во Гуангжу, Кина.
„Кога зборуваме за ефективноста, не мислиме само дали оваа интервенција може да влијае на микробиотата на доенчињата, туку исто така сме заинтересирани да видиме дали оваа интервенција навистина може да ги подобри фенотиповите на доенчињата, како што е нивниот невроразвој.
За да истражат дали сеење вагинална микробиота делува, тој и неговиот тим ги триеја усните, кожата и рацете на 32 новороденчиња породени преку царски рез со газа натопена со вагиналните течности на нивните мајки и уште 36 новороденчиња со газа натопена со физиолошки раствор како слепи. контроли.
Мајките биле однапред тестирани за да се уверат дека се без инфекции како што се сексуално преносливи болести и стрептокок од групата Б.
Тимот откри дека новороденчињата кои ја примиле микробиотата имале повеќе цревни бактерии пронајдени во мајчината вагинална течност 6 недели по раѓањето, што укажува на тоа дека мајчините вагинални бактерии успешно стигнале и ги колонизирале цревата на бебињата. Во споредба со новороденчињата со царски рез кои добиле солена газа, бебињата со трансфер на микроби имале позрели бактерии во цревата на 6-та недела, слично на бебињата родени вагинално. Ниту едно новороденче не доживеа сериозни несакани настани за време на експериментот.
Тимот, исто така, го процени невро-развојот на бебињата на 3 месеци и 6 месеци по раѓањето со помош на прашалник. На пример, истражувачите би ги прашале мајките дали нивните бебиња можат да испуштаат едноставни звуци или да вршат движења како лазење по рацете и колената. Тимот откри дека доенчињата кои примиле сеење имале значително повисоки резултати во невроразвојот и во 3 месеци и во 6 месеци, а нивните резултати биле споредливи со оние на вагинално родените бебиња.
„Не знаеме точно како раните цревни бактерии влијаат на нивниот невроразвој, но има некои индиректни докази кои покажуваат дека некои микробни метаболити се поврзани со состојби“, вели тој. На пример, тимот откри дека бебињата кои добиле сеење на вагиналната микробиота имаат повеќе индолактичка киселина, еден вид метаболит од неколку видови бактерии Clostridium, во нивните измет. Претходните истражувања открија дека нивоата на индолактичка киселина се ниски кај луѓето со Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест.
„Се надеваме дека оваа студија може да даде некои води до идни истражувања на ова поле. Сакаме да знаеме дали сеењето на вагиналната микробиота има потенцијал да го намали ризикот од невро-развојни нарушувања кај децата, како што се АДХД, АСН и интелектуални попречености. Тој вели, додавајќи дека тој и неговиот тим планираат да спроведат долгорочни клинички испитувања со поголеми примероци.
„Тоа е нешто како трансплантација на фекална микробиота. Ни требаат повеќе податоци за да ја разбереме оваа интервенција и да ја направиме попрецизна. На крајот може да откриеме што точно е корисно во вагиналната микробиота на мајката, што би можело да ни овозможи да дизајнираме терапевтски средства за сите доенчиња родени преку C- дел во иднина“, вели тој.
Повеќе информации:
Јан Хе. DOI: 10.1016/j.chom.2023.05.022. www.cell.com/cell-host-microbe … 1931-3128(23)00215-9
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview