Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Сиднеј
Фокусирањето на непосредни поправки, како што се програмите за исхрана и вежбање само по себе, нема да го спречи бранот на дебелина кај децата, според новата студија која за прв пат ги мапира сложените патишта кои водат до дебелина во детството.
Студијата, координирана од Центарот Чарлс Перкинс од Универзитетот во Сиднеј, открива дека децата чии родители не завршиле средно училиште и кои живеат во социјални неповолни услови, имале поголема веројатност да бидат погодени од прекумерна тежина или дебелина во средината на адолесценцијата. Завршувањето на гимназијата е силен показател за социо-економскиот статус.
Овие фактори беа „на рампи“ кои течеа надолу за да влијаат на индексот на телесна маса (БМИ) на родителите, за возврат обезбедувајќи непосредни влијанија на животниот стил (диета, седечки престој) врз ризикот на детето да развие дебелина.
Педијатарот, професор Луиз Баур од Универзитетот во Сиднеј, рече дека истражувањето објаснува зошто повеќето актуелни јавни здравствени политики за спречување на дебелината кај децата имале ограничен успех.
„Ние тежнееме да ги игнорираме основните причини за дебелината кај децата, кои вклучуваат социјална неповолност, и се разбира, ова не е нешто што родителите или децата сами го избираат“, вели професорот Баур, коавтор од Центарот Чарлс Перкинс на Универзитетот.
„Иако интервенциите за здрава исхрана и активности се важни, решенијата не лежат само во доменот на здравствените одделенија. Треба да видиме многу владини оддели кои работат заедно за да размислат како да направат структурни промени за да ја намалиме социјалната нееднаквост ако сакаме да ја промениме моменталната траекторија на Австралија .
Други интересни наоди од истражувањето вклучуваат како различните двигатели на дебелината играат во различни животни фази, особено влијанието на активноста во слободното време по осумгодишна возраст.
Исто така, има различни влијанија врз тоа како слободното време се троши и влијае на момчињата наспроти девојчињата. За момчињата, повеќе електронски игри доведуваат до помалку активно слободно време. За девојчињата, подобриот квалитет на сон води до подолго време за спиење и поактивно слободно време.
Детската дебелина се јавува кога детето има значително прекумерна тежина за нивната возраст и висина. Тоа може да доведе до поголем ризик од кардиоваскуларни болести, отпорност на инсулин, психолошки ефекти, па дури и прерана смрт.
Во Австралија, 1 од 4 деца и адолесценти на училишна возраст се погодени од прекумерна тежина или дебелина, со 1 од 12 погодени од дебелина. Почеста е кај оние кои живеат во регионални и оддалечени области, оние од пониските социо-економски области, оние од семејства со еден родител и оние со попреченост.
Студијата, објавена во BMC Medicine денес, се базира на податоци од „Растење во Австралија: Надолжно проучување на австралиските деца“, национално репрезентативен примерок од над 10.000 австралиски деца.
Тимот од водечки научници и лекари – обединувајќи ги областите на науката за податоци, биологијата, педијатријата и јавното здравје – помина речиси две години користејќи најсовремено статистички моделирање (моделирање на мрежата на Бајес) и информирана анализа за да го отплетка комплексот мрежа на рампи и причинско-последични фактори, од кои многу меѓусебно се вкрстуваат.
Вишиот автор, професор Сали Крипс од Технолошкиот универзитет во Сиднеј, рече дека знаењето стекнато од оваа студија е од витално значење за креаторите на политиката да се движат напред и дека не би можеле да се постигнат без оваа разновидна група на вештини.
„Ова е навистина мултидисциплинарно истражување. Самите податоци никогаш не се доволни за да се открие сложениот сет на фактори кои водат до детска дебелина. Но, со комбинирање на вештините на математичарите и компјутерските научници со експертите за дебелина и исхраната, успеавме да предвидиме и моделирајте го она што никогаш претходно не било јасно артикулирано – покажувајќи ја сложената интеракција помеѓу повеќекратните фактори нагоре, низводно и причинско-последичните фактори и како тие се одвиваат со текот на времето за децата и семејствата“, рече Крипс, директор за технологија на Институтот за човечка технологија.
Водечкиот автор и статистичар Ванчуанг Жу, исто така од Технолошкиот универзитет во Сиднеј и соработник на Центарот Чарлс Перкинс, рече: „Според нашите сознанија, ова е прв пат некој да користи напредно статистички мрежно моделирање за да ги анализира сложените фактори кои водат до дебелина кај децата. Тоа ни дава многу поцелосна слика“.
Повеќе информации:
Луиз Баур и соработниците, моделирање на мрежата на Бајза за да се идентификуваат рампите за детска дебелина, BMC Medicine (2023). DOI: 10.1186/s12916-023-02789-8
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview