Итни случаи:  

Повикај доктор

Соединетите Американски Држави би можеле да забележат огромен пораст на дијабетес кај младите луѓе во следните неколку децении, открива нова студија за моделирање. Дури 220.000 млади луѓе на возраст под 20 години би можеле да имаат дијабетес тип 2 во 2060 година, што би претставувало речиси осумкратно зголемување, откри истражувачкиот тим во кој беа вклучени научници од американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Случаите на дијабетес тип 1 исто така би можеле да се зголемат за дури 65% во следните 40 години.
Дури и ако стапката на нови дијагнози на дијабетес кај младите луѓе остане непроменета, случаите од тип 2 би можеле да се зголемат за речиси 70%, а случаите тип 1 за 3% до 2060 година.
„Ова ново истражување треба да послужи како повик за будење за сите нас. Од витално значење е да ги фокусираме нашите напори за да се осигураме дека сите Американци, особено нашите млади луѓе, се најздрави што можат да бидат“, в.д. главен заменик директор на ЦДЦ, д-р Дебра. – рече Хори во соопштението на агенцијата.
„Пандемијата СОВИД-19 нагласи колку е критично важно да се адресираат хроничните болести, како што е дијабетесот. Оваа студија дополнително ја нагласува важноста од континуираните напори за спречување и управување со хронични болести, не само за нашата сегашна популација, туку и за генерациите што доаѓаат“.
Авторите на студијата ги користеа наодите од истражувањето за пребарување на дијабетес кај младите.
Други наоди вклучуваат дека младите од црните, шпанските, азиските, пацифичките острови и американските Индијанци/Алјаска ќе носат поголем товар од дијабетес тип 2.
Наодите беа објавени неодамна во списанието Diabetes Care.
„Зголемувањето на дијабетесот – особено кај младите луѓе – секогаш е загрижувачки, но овие бројки се алармантни“, рече Кристофер Холидеј, директор на Одделот за превод на дијабетес при ЦДЦ. „Запрепастувачките проекции на оваа студија за зголемувањето на дијабетес тип 2 покажуваат зошто е клучно да се унапреди еднаквоста во здравството и да се намалат раширените разлики кои веќе имаат штета врз здравјето на луѓето.
Дијабетесот тип 1 во моментов е почест кај младите во САД, но дијабетесот тип 2 значително се зголемил кај младите луѓе во текот на двете децении, според ЦДЦ.
Со овој нагорен тренд, 526.000 млади луѓе може да имаат дијабетес тип 1 или тип 2 до 2060 година. Во 2017 година, 213.000 млади Американци имале дијабетес.
Причините за скокот кај случаите вклучуваат зголемена преваленца на детска дебелина, како и дијабетес кај луѓе на репродуктивна возраст. Дијабетесот кај мајката исто така го зголемува ризикот од дијабетес кај децата.
Имајќи дијабетес става некој во поголем ризик за срцеви заболувања или мозочен удар, компликации од дијабетес и прерана смрт.
Американското здружение за дијабетес има повеќе за дијабетесот.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview