Итни случаи:  

Повикај доктор

Оваа сезона донесе невообичаено голем број случаи на респираторен синцицијален вирус или RSV, при што Центрите за контрола и превенција на болести објавија стапка на позитивност помеѓу 15% и 20% кај Американците во декември. Бидејќи респираторната болест е често потешка кај малите деца, големиот број случаи ги загрижи родителите. Иако ризикот од хоспитализација е низок, сепак постојат одредени знаци и симптоми кои родителите треба да ги знаат, според Аманда Годард, клинички доцент по педијатрија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Тафтс и лекар во Медицинскиот центар во Мејн. Како специјалист за заразни болести, таа знае на што да внимава кога ќе почне да расте сезоната на настинки и грип.
„Ние знаеме за овој вирус долго време“, вели таа. „Но, овој пораст е малку без преседан.
Годард, која ја заврши својата стипендија за детска инфективна болест на Универзитетот во Вашингтон/Детската болница во Сиетл и работеше како специјалист за педијатриски инфективни болести во Медицинскиот центар Тафтс пред да се приклучи на Медицинскиот центар во Мејн, неодамна го сподели својот совет за семејствата бидејќи РСВ циркулира оваа зима.
Симптомите може да варираат во зависност од возраста
Повеќето луѓе веќе имале РСВ на возраст од две, бидејќи вирусот е толку чест. Симптомите обично се поблаги кај постарите деца и кај возрасните. Некои возрасни може да имаат само течење на носот или дури и да не забележат дека се болни, вели таа. Симптомите може да бидат потешки кај многу мали деца и постари луѓе. Предвременоста и основните здравствени состојби може да го зголемат ризикот од посериозни симптоми кај малите деца.
Додека РСВ предизвикува симптоми на обична настинка кај повеќето возрасни и постари деца, може да предизвика посериозни ефекти кај деца на возраст под две години, како што е еден вид воспаление на белите дробови наречено бронхиолитис. Бронхиолитисот е различен од бронхитисот – додека бронхитисот е воспаление на поголемите дишни патишта, бронхиолитисот го опишува воспалението на бронхиолите, кога некои од најмалите дишни патишта во белите дробови стануваат отечени и полни со слуз.
Родителите на деца со бронхиолитис може да забележат отежнато дишење, бидејќи РСВ е честа причина за првиот напад на отежнато дишење кај детето, вели Годард. Симптомите на бронхиолитис, исто така, вклучуваат брзо дишење и нешто што се нарекува повлекување, каде што областите под и помеѓу ребрата тонат со секој обид за вдишување воздух. Меѓутоа, додека високата температура се јавува кај многу други болести слични на грип, таа е поретка со РСВ. Годард ги препорачува овие информации од Американската академија за педијатрија за тоа што да внимаваат кај малите деца кои можеби имаат РСВ.
Симптомите може да се ублажат дома
Можно е да се третираат многу симптоми на РСВ без да се обратите кај лекар. За многу мали деца, еден главен извор на непријатност е застојот – со затнат нос, тешко е за бебињата нормално да дишат и да јадат. За ублажување на застојот, Годард вели дека родителите можат да користат назален физиолошки раствор и сијалица за вшмукување за да ја отстранат слузта. Користењето навлажнувач со ладна магла може да обезбеди дополнително олеснување ако воздухот во домот е сув.
Лековите за кашлица без рецепт не се препорачуваат за бебиња и мали деца. Иако медот може да се користи за сузбивање на кашлицата, бебињата под една година не треба да јадат мед поради ризик од ботулизам. Кога бебето наполнило три месеци, Годард им предлага на родителите да се консултираат со докторот на своето дете за да прашаат дали треба да користат ацетаминофен за да ја потиснат треската или ибупрофен ако бебето е шест месеци или повеќе.
Некои симптоми бараат медицинска помош
Ако родителите забележат отежнато дишење или повлекување, треба да се јават кај својот лекар. Брзото дишење, кое понекогаш може да предизвика треперење на главата кај доенчињата, е исто така знак дека на детето му е потребна медицинска помош, вели таа. Родителите исто така може да забележат дека болното бебе почесто ќе биде гладно, што веројатно значи дека нивниот метеж влијае на нивната способност за јадење. Ако бебето не прави толку многу влажни пелени како и обично, тоа е знак за дехидрација и бебето треба да посети лекар, предлага Годард.
Додека треската е поретка кај бебињата со РСВ во споредба со грипот, треската сè уште може да се случи. За бебиња под три месеци, треската бара повик до лекар. Сините или сивите усни, како и грчењето со сериозни тешкотии при дишењето или паузите во дишењето 15 секунди или повеќе, се причина да се јавите на 911.
Престој во болница, иако малку веројатно, може да биде неопходен. Околу едно од 100 деца на возраст под 6 месеци ќе бара хоспитализација со РСВ. Во болницата, Годард вели дека на детето најверојатно ќе му се даде кислород, а понекогаш и течности или цевка за хранење ако има потешкотии со пиењето.
Оваа сезона на RSV е поинаква
Повеќето сезони на РСВ започнуваат околу октомври и го достигнуваат врвот во јануари, но во североисточниот дел на Соединетите држави, случаите на РСВ веќе го достигнаа врвот во октомври и ноември. Лекарите и епидемиолозите велат дека случаите на РСВ би можеле повторно да го достигнат врвот оваа зима. „Сезоните на вируси беа многу различни во изминатата година и половина“, вели Годард.
Причината за нередовната сезона може да биде поврзана со пандемијата COVID-19. Во 2020 и 2021 година, многу родители ги чуваа многу малите деца дома наместо да ги испраќаат лично во дневен престој или училиште. Останувањето дома, во комбинација со други мерки како маскирање и миење раце, спречи некои мали деца да се заразат со РСВ, вели Годар. Сега кога училиштата и дневните центри се вратија на настава лично, децата кои вообичаено веќе би имале имунитет на РСВ наместо тоа, за прв пат се разболуваат од него. Сепак, Годард вели дека ќе бидат потребни повеќе истражувања за дефинитивно да се каже што ја предизвикува нередовната сезона.
Превенцијата е можна
РСВ се шири преку допир и преку големи капки што луѓето ги испуштаат кога киваат или кашлаат. Понекогаш, родителите не можат многу да направат за да го спречат РСВ, особено ако детето посетува училиште или дневен престој. Но, постојат одредени мерки на претпазливост кои можат да го намалат ризикот од заразување со вирусот.
Ако бебињата имаат постари браќа и сестри кои се враќаат дома со течење на носот или други симптоми на настинка, браќата и сестрите треба да се држат подалеку од бебето, ако е можно. Додека семејствата се собираат за празниците, Годар, исто така, им препорачува на родителите на деца под една година да ги замолат роднините кои се болни да не ги допираат бебињата, дури и ако роднината инсистира дека тоа се само алергии.
Поттикнувањето на децата да ги мијат рацете, особено пред оброците и времето на дремка (кога децата ги тријат очите), исто така може да помогне да се спречи инфекција.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview