Итни случаи:  

Повикај доктор

Родителскиот астигматизам може да даде независна и дозно зависна поврзаност со детскиот астигматизам, според студијата објавена на интернет на 21 декември во JAMA Network Open. Ка Ваи Кам, од кинескиот универзитет во Хонг Конг, и неговите колеги ја испитуваа поврзаноста помеѓу родителскиот астигматизам и детскиот астигматизам. Анализата опфати 5.708 фамилијарни трио, од кои секое сочинуваше дете на возраст од 6 до 8 години и двајцата родители, кои учествуваа во студијата за детско око во Хонг Конг.
Истражувачите открија дека астигматизмот од ≥ 1,0 D кај двата родители е поврзан со поголеми шанси за рефрактивен астигматизам (RA; коефициент на шанси, 1,62) и корнеален астигматизам (CA; коефициент на шанси, 1,94) кај детето. Кога и двајцата родители имале астигматизам ≥2,0 D, ризикот дополнително се зголемил (стапки на шанси, 3,10 и 4,31, соодветно), при што повисокиот родителски астигматизам носи повисоки ризици и за РА и за CA кај децата. Имаше значајна поврзаност помеѓу секој родителски астигматизам и соодветниот детски астигматизам (однос на шанси, 0,76, 0,82, 1,70 и 1,33 за мајчина РА, татковска РА, мајчина КА и татковска КА, соодветно).
„Наодите од оваа пресечна студија сугерираат дека родителскиот астигматизам може да даде независна и дозно зависна поврзаност со детскиот астигматизам“, пишуваат авторите. „Децата со родители со астигматизам треба да имаат рани очни прегледи за навремено откривање на астигматизам за да се олесни корекција на видот и визуелниот развој соодветно на возраста.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview