Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Соња Гоинс, Мрежа за новости на клиниката Мајо
Летото е при крај, а наскоро децата ќе тргнат на теренот за да ги играат своите омилени есенски спортови. Но, пред да можат да се пријават во играта, тие мора да се упатат во лекарската канцеларија за спортски проекции.
Генерално се бара младите спортисти да добијат претходен испит пред да учествуваат во организирани активности. Испитите не се само формалност. Тоа е за да се осигура безбедноста на вашето дете и да се провери дали е физички способно да игра.
Д-р Метју Анастаси, лекар по спортска медицина од клиниката Мајо, објаснува што треба да бараат родителите кога станува збор за спортски испити.
„Многу е важно да се идентификува секој потенцијален ризик на кој може да бидат изложени пред нивното учество во соодветниот спорт“, вели д-р Анастаси.
Типичен спортски скрининг вклучува проценка на видот, срцето и белите дробови. Специјалисти за спортска медицина, исто така, ќе ги разгледаат зглобовите.
„Навистина фокусирање на сите зглобови, почнувајќи од вратот, рамената, лактите, а потоа се движите надолу до колковите, колената, глуждовите на долните екстремитети“, вели д-р Анастаси.
Темелниот преглед вклучува и преглед на медицинската и семејната историја. Ова ќе помогне да се идентификуваат основните состојби кои може да го изложат детето на ризик за време на физичката активност.
Д-р Анастаси вели дека спортските прегледи не се замена за прегледите за одржување на здравјето. Тој, исто така, им препорачува на младите спортисти да имаат годишно спортско физичко здравје.
„Тоа е одлична можност навистина да се идентификува дали нешто е нормално или ненормално, а исто така да му помогнеме на тој спортист да успее на највисокото ниво на неговата или нејзината способност“, вели д-р Анастаси.
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2023 година.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview