Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Cher McGillivray, The Conversation
Денес има огромен притисок врз родителите – од хранење на бебињата со „најдобрите органски пиреа“ до обезбедувањето на постарите деца да ги добијат сите можности за развој што би можеле да им бидат потребни, додека се разбира документирање на целата работа на Инстаграм.
Исто така, нема недостиг од совети за тоа како да се постапи по ова. Исто како што нема недостиг од дебата за „најдобриот начин“ да се роди вашето дете.
Но, што ако родителите се фокусираат на тоа да бидат „доволно добар родител“ наместо тоа? Не мора да бидете совршени за да направите добра работа во воспитувањето на детето. Всушност, можеби е подобро ако не сте.
Знаеме дека родителството е важно во животот на детето. Истражувањата ни кажуваат дека родителите влијаат на развојот на нивното дете, издржливоста и очекувањата од себе и од другите. Ова за возврат го одредува нивното однесување и благосостојба.
Теоријата за „доволно добро родителство“ беше развиена од британскиот педијатар и психоаналитичар Доналд Виникот во 1950-тите.
Тој откри дека децата всушност имаат корист од мајките кои ги „не успеваат“ на некој начин.
Ова не значи дека родителите можат да ја занемарат или минимизираат нивната улога во обезбедувањето на децата да бидат безбедни таму каде што живеат, учат и играат. На децата исто така треба да им се задоволат емоционалните потреби. Тие треба да знаат дека се сакани и да чувствуваат чувство на припадност.
Но, доволно добро родителство признава дека родителскиот неуспех е неизбежен дел од животот. Доживувањето на тага, солзи и гнев се дел од детството и родителите треба да им дозволат на децата постепено да толерираат одредена фрустрација. Доволно добриот родител сфаќа дека не е можно да биде достапен и веднаш да реагира цело време.
Виникот забележа дека кога бебињата се многу мали, нивните потреби се задоволуваат речиси веднаш. Ако бебето плаче, родителот ќе го храни или менува.
Но, како што расте детето, не мора веднаш да им се задоволат потребите. Родителите можат да им дозволат да развијат толеранција за некоја неизвесност – или работите не одат како што сакале – додека сè уште се грижат и одговараат на нивните основни потреби.
Ова е важно бидејќи животот не оди секогаш како што очекуваме и децата треба да развијат отпорност.
Како почетна точка, запрашајте се „што му треба на моето дете од мене?
Доволно доброто родителство се фокусира на прилагодување и одговарање на емоциите и потребите на вашето дете. Овие потреби ќе се променат со текот на времето. На пример, доволно добар родител сфаќа дека треба брзо да реагира на плачот од глад на своето бебе. Додека тинејџерот учи да се движи во животот. Доволно добар родител понекогаш ќе мора да му дозволи на своето дете да се соочи со последиците од нивниот избор.
Во исто време, не се обидувајте да ги „запрете“ емоциите. Доволно добро родителство е да бидете тука за вашето дете ако е тажно или луто, но не спречувајќи го да биде тажно или луто на прво место. Може да биде корисно да се размислува за страдањето дека не е предизвикано од емоционална болка, туку од избегнување на непријатни емоции.
И не поставувајте нереални стандарди за вашето дете. На пример, ако е време за вечера и се уморни и гладни, не очекувајте да си ја средат собата.
Да се ​​биде доволно добар родител исто така значи да го прифатите вашето дете онаков каков што е. На децата им е потребна безусловна љубов од родителска фигура за да развијат здраво чувство за себе. Значи, ако имате дете кое повеќе го интересира фудбалот отколку математиката (или обратно) не обидувајте се да го менувате.
Во исто време, поставете граници – како „те молам, не ме прекинувај кога зборувам“ или „Би сакал да чукаш пред да влезеш во мојата соба“ – и обидете се да бидете доследни во нивното спроведување. Ова не само што помага да се дефинираат вашите односи (како родител и дете, а не двајца пријатели), туку и го учи вашето дете за здрави граници во секоја врска.
Како што знаеме, работите нема секогаш да одат како што сакаме или очекуваме. Затоа, ако се чувствувате лути на вашето дете, моделирајте како емоционално да се регулирате и обидете се да разговарате со него што е можно помирно. Ако направиш грешка — како што е подигнување на гласот или губење на нервите — извини се.
Но, исто така, најдете начини да си дадете одмор. Ова значи дека ќе имате енергија и капацитет да родите утре и во иднина.
И побарајте помош кога ви треба. Ова може да биде од вашиот партнер, семејство или професионалци, како општ лекар, семеен советник или психолог. Запомнете, тука е да се биде доволно добар, а не супер човек.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview