Итни случаи:  

Повикај доктор

Студија на Универзитетот во Сиднеј открива дека вообичаените стратегии што се користат за заштита на доенчињата од топлината можат да ја загреат количката за речиси 4 степени Целзиусови. Истражувачите препорачуваат нови стратегии за да ги одржуваат доенчињата ладни додека температурите се зголемуваат. Во согласност со сегашните совети, научниците откриле дека покривањето на количка со сува фланелна обвивка или муслин ја загрева количката до 3,7 степени Целзиусови. Спротивно на тоа, комбинирањето на влажна крпа од муслин обвиткана над количката со вентилатор со клип ја намали температурата за 4,7 степени во однос на надворешната температура.
Високиот истражувач на студијата д-р Џејмс Смолкомб од Инкубаторот за истражување на топлина и здравје на Универзитетот изјави за ABC News дека темата е недоволно истражена, но исклучително важна.
„Четири степени можат да направат навистина значителна разлика, како за термичкиот комфор, така и за намалување на ризикот од прегревање за време на топлото време“.
Студијата, објавена во списанието Ergonomics и предводена од д-р. студентот Фаузан бин Мејдин ги зајакнува тековните совети, но се верува дека е првиот што истражува и препорача научно засновани пристапи со ниска цена за одржување на ладење на доенчињата во количка додека се надвор и наоколу.
Коавторот и директор на Инкубаторот, професорот Оли Џеј рече дека студијата може да помогне во информирањето на ажурираните упатства за семејствата бидејќи топлотните бранови стануваат поинтензивни ширум светот.
„Мислам дека она што го нудиме не е само да им кажуваме на луѓето што не треба да прават, туку е она што можат активно да го прават за да намалат колку е жешка количката [количката] во лето“, професорот Џеј од Медицинскиот факултет и Здравје и Центарот Чарлс Перкинс изјавија за ABC.
Повеќе информации:
Mohammad Fauzan Bin Maideen и сор., Оптимални евтини стратегии за ладење за колички за доенчиња за време на топло време, Ергономија (2023). DOI: 10.1080/00140139.2023.2172212
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview