Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Преваленцијата на индивидуалните и вкупните неповолни детски искуства (ACEs), дефинирани како спречени, потенцијално трауматски настани, варира во зависност од јурисдикцијата и социодемографските карактеристики, според истражувањето објавено во изданието на 30 јуни на американскиот центар за контрола и превенција на болести, неделник за морбидитет и морталитет. Извештај.
Елизабет А. Сведо, М.
Истражувачите откриле дека 63,9 и 17,3 проценти од возрасните во САД пријавиле најмалку еден АКЕ и пријавиле четири или повеќе АКЕ, соодветно. Искусувањето на четири или повеќе ACE беше најчеста кај жените и возрасните на возраст од 25 до 34 години (19,2 и 25,2 проценти, соодветно), нехиспаноамериканските Индијанци или возрасните домородници од Алјаска и нехиспанското мултирасни возрасни (32,4 и 31,5 проценти, соодветно), возрасни лица со помалку од средно образование (20,5 проценти) и оние кои биле невработени или неспособни за работа (25,8 и 28,8 проценти, соодветно). Беше забележана значителна варијација во преваленцата на искусување на четири или повеќе ACEs низ јурисдикции, од 11,9 до 22,7 проценти во Њу Џерси и Орегон, соодветно.
„ЦДЦ објави превентивни ресурси за да им помогне на јурисдикциите и заедниците да ги добијат најдобрите достапни стратегии за спречување на насилството и другите ACE, и со насоки како да се имплементираат тие стратегии за максимално влијание“, пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Сведо и сор. Неделен извештај за морбидитет и морталитет (2023). DOI: 10,15585/mmwr.mm7226a2

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview