Итни случаи:  

Повикај доктор

Распоредот за имунизација на деца и адолесценти на Американскиот комитет за практики на имунизација (ACIP) е ажуриран за 2023 година и е објавен како распоред во изданието на 10 февруари на Неделен извештај за морбидитет и морталитет на САД за контрола и превенција и онлајн на 9 февруари како изјава за политика во педијатрија. Двете публикации ги сумираа промените во Распоредот за имунизација на деца и адолесценти за 2023 година, кој вклучуваше нови или ажурирани препораки за вакцината против грип; пневмококна конјугирана вакцина; вакцина против сипаници, заушки и рубеола (ММР); и вакцина против КОВИД-19. Промените вклучуваат додавање на нов ред за вакцината COVID-19; вакцинацијата се препорачува на возраст од 6 месеци до 18 години.
Дополнително, беа разјаснети препораките за одредени вакцини, вклучително и вакцината против денга, која не треба да се дава на деца кои патуваат или посетуваат ендемични области на денга; забелешка дека живата атенуирана вакцина против грип не треба да се администрира на блиски контакти на имуносупримирани лица на кои им е потребна заштитена средина; и ажурирање кое препорачува дополнителни MMR дози во услови на појава на заушки.
„Сите ние имаме одговорност да обезбедиме секој да има пристап до вакцинациите, како за нивното индивидуално здравје, така и за спречување на ширење на болести“, Шон Т. О’Лири, д-р, претседател на Комитетот за заразни болести и автор на политиката. изјава, се вели во соопштението за медиумите. „Овие распореди обезбедуваат патоказ што можат да го следат родителите и педијатрите за да им помогнат на децата да ги добијат вакцините што им се потребни, така што нивниот имунолошки систем ќе биде подготвен да ги препознае и да се спротивстави на болестите“.
Еден автор од публикацијата MMWR откри финансиски врски со фармацевтската индустрија.
Повеќе информации:
Апстракт/целосен текст-распоред ACIP Апстракт/целосен текст-Изјава за политика за педијатрија

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview