Итни случаи:  

Повикај доктор

Истражувањето на родителите од Детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго објавено во списанието Педијатрија откри меѓугенерациски трендови во пливачките вештини, со остри расни и етнички разлики.Удобноста со сопствените пливачки вештини ја пријавиле помалку родители кои се идентификувале како Латино (помалку од 25%) и Црнци (28%), во споредба со бели родители (56%). Слично на тоа, компетентноста на нивните деца за пливање беше потврдена од помалку од 33% од црните родители и помалку од 40% од латино родители, во споредба со скоро 60% од родителите бели.
Истражувањето, исто така, откри дека над 26% од црните родители и над 32% од латино родители изјавиле дека никогаш не научиле да пливаат, во споредба со помалку од 4% од родителите бели. Исто така, помалку црни и латино деца имале часови по пливање, во споредба со белите деца (46%, 47% и 72%, соодветно).
„Нашите резултати нагласуваат дека расните и етничките празнини во пливачката компетентност постојат во семејствата, и дека децата имаат помала веројатност да пливаат кога нивните родители не знаат да пливаат“, рече постарата авторка Мишел Мејси, MD, MS, лекар за итна медицина во Lurie Children’s and Вонреден професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на северозападниот универзитет.
„За да ги подобриме пливачките способности во црните и латино заедниците, треба да се справиме со удобноста и вештините при пливање и за родителите и за нивните деца. Проширувањето на пристапот до базените и прифатливите, културно приспособени програми за безбедност на вода се критично важни стратегии за да се помогне да се елиминираат расните разлики при давење деца. .
Во базените, црните деца на возраст од 10 до 14 години се дават со стапка над 7 пати поголема од белите деца, според најновите податоци од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).
Истражувањето го користеше родителскиот панел „Гласови на здравјето на децата во Чикаго“ за да ги утврди искуствата на родителите и децата со часовите по пливање и вештините за пливање. Д-р Мејси и неговите колеги ги анализирале одговорите на 1.283 родители на 2.148 деца на возраст од 4 години и постари. Учесниците ја претставуваа расната и етничката разновидност на Чикаго.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview