Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Northwestern University
Во 2017 година, Националниот институт за здравје (NIH) објави драматичен пресврт во својот пристап кон превенција од алергија на кикиритки, препорачувајќи им на родителите да ги изложуваат своите доенчиња на возраст од четири месеци на кикирики за да спречат алергија на кикирики.
За пет години оттогаш, раното запознавање со кикиритките добива на сила меѓу родителите и старателите во САД, но мора да се направи повеќе работа за пошироко да се соопштат насоките, особено до оние со помал пристап до информации поврзани со здравјето, објави новата студија од Универзитетот Нортвестерн и детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго. Меѓу сите анкетирани родители и старатели во САД, 13% од родителите рекле дека се свесни за упатствата и 48% веруваат дека рано хранење кикирики спречува алергија на кикирики, и покрај тоа што знаеле за упатствата или не.
„Постоеше општа свесност за „Ако ја дадам оваа храна рано, тоа ќе помогне“, дури и ако семејствата не знаеја дека доаѓа од упатствата на НИХ“, рече д-р Вахида Самади, вонреден професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на Универзитетот Нортвестерн и директор за клинички истражувања во Центарот за истражување на алергија на храна и асма во Нортвестерн. „Има уште многу простор за раст во однос на едукација на семејствата и лекарите за овие упатства.
Студијата покажа дека имањето педијатар кој препорачал рано внесување кикиритки е најсилниот фактор за тоа дали родителот или старателот биле свесни за упатствата.
„Оваа студија фрла поглед на нешто сè уште толку ново за здравствените системи во САД“, рече постар автор д-р Ручи Гупта, директор за Центарот за истражување на алергија на храна и астма, професор по педијатрија и педијатар во детската болница Лури. „Како педијатар, јас сум чувствителен на фактот дека има многу што да се жонглира за време на терминот од четири или шест месеци. Треба да најдеме начини да ги поддржиме педијатрите во нивните работни процеси за да ги инкорпорираат упатствата за превенција.
Студијата е првото национално истражување кое го испитува влијанието и спроведувањето на упатствата од нивното објавување пред пет години. Ќе биде објавен на 21 јули во Педијатрија.
Авторите велат дека наодите обезбедуваат разбирање за тоа каде американските родители слетуваат на хранење кикирики и каде се празнините. Ова вклучува:
13% од родителите и старателите кои рекле дека се свесни за упатствата од 2017 година изјавиле дека се бели, на возраст меѓу 30 и 44 години, образовани и високи примања или се грижат за дете со алергија на храна или егзема, покажа студијата.
Научниците ги прашаа испитаниците во анкетата дали ги изложиле своите деца на кикирики 1) пред седум месеци (околу четири до шест месеци) и 2) по седум месеци (помеѓу седум месеци и една година). Седумнаесет отсто од сите родители првпат понудиле храна што содржи кикиритки пред да наполнат седум месеци, а 42 отсто го сториле тоа помеѓу седум и 12 месеци, покажа студијата. Воведувањето на кикиритки се случи порано меѓу родителите/негувателките кои се свесни за упатствата, при што 31% го понудија пред седум месеци.
Триесет и три проценти од оние кои го одложиле воведувањето на кикирики, пријавиле страв од реакција на кикирики како најчеста причина. Сепак, процентот на вистински пријавени реакции на доенчиња и деца за време на воведувањето на кикирики беше само 1,4%.
„Претходните студии покажаа дека, во просек, реакциите на доенчињата се многу поблаги од реакциите на постарите деца“, рече Самади. „Врз основа на ова, би рекол дека треба повеќе да се грижите за вашето постаро дете, а не за вашето петмесечно. Статистички, реакциите се многу поблаги во животот.
Студијата покажа дека реакциите што навистина се случиле биле претежно дерматолошки (на пример, осип) или гастроентеролошки (на пример, повраќање).
„Перцепцијата кај родителите/старателите во САД за тоа колку се чести реакциите кај децата е многу повисока од реалноста“, рече Самади.
Мора да има повеќекратен пристап за да се допре до сите родители и старатели во САД, рече Самади.
„Мораме да дојдеме до сите педијатри, не само до оние кои работат во академски или богати области“, рече Самади. „Но, треба да размислуваме и надвор од таа кутија. Информациите треба да се споделуваат во центрите на заедницата, дневните центри и програмите за дополнителна исхрана за клиниките на WIC (жени, доенчиња и деца), рече Самади.
Други коавтори од северозападниот дел се Кристофер Ворен, Луси Билавер, Џастин Заславски и Џијалинг Џијанг.
Повеќе информации:
Педијатрија (2023).

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview