Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Karolinska Institutet
Раниот третман на дебелината кај децата е ефикасен и на краток и на долг рок, објавија истражувачите од Институтот Каролинска во студија објавена во The International Journal of Obesity.
Истражувачите следеле над 170 мали деца во Шведска кои примиле третман за дијагностицирана дебелина. Децата биле регрутирани во рандомизирана контролирана студија кога имале меѓу четири и шест години преку детските клиники во регионот Стокхолм.
Децата и нивните родители беа по случаен избор доделени на една од трите услови на третман: стандарден третман, група за родителска поддршка или група за родителска поддршка со следна телефонска поддршка.
Децата и родителите во стандардната група за третман имаа состаноци со лекар, педијатар и/или диететичар, фокусирани на исхрана и вежбање. Двете групи за родителска поддршка не ги вклучија децата и се фокусираа на тоа како родителите да промовираат здрав начин на живот во семејството на позитивен начин и без конфликт.
„Таквите разговори можат да се фокусираат на тоа како да се постават граници, како да се научат децата на нови однесувања и како да комуницираат со предучилишните установи, бабите, соседите и другите возрасни во светот на децата“, вели главниот истражувач Паулина Новичка, вонреден професор по педијатриски науки на Катедрата. за клиничка наука, интервенција и технологија, Каролинска институт и професор по студии за храна, исхрана и диететика на Универзитетот во Упсала.
Откако присуствуваа на групите за родителска поддршка, на половина од учесниците им беше доделен последователен телефонски повик по случаен избор.
Студии се направени на деца кои претходно биле третирани од дебелина“, вели професорката Новичка. „Но, повеќето од нив биле следени само по шест месеци или една година, така што немаме податоци за тоа како децата поминале во подолг период. од тоа“.
Студијата што таа и нејзините колеги ја објавија сега сугерираат дека раниот третман на дебелината има траен ефект.
„Децата во сите три групи го подобрија статусот на нивната тежина и забележаа намалување на нивниот степен на дебелина“, вели таа. „Децата чии родители добија родителска поддршка имаа најдобри резултати, особено оние кои исто така добиваа последователни телефонски повици. Исто така, откривме дека повеќе деца од оваа трета група покажаа клинички релевантно подобрување на нивниот статус на тежина поврзано со подобро метаболичко здравје, под што мислам на подобри нивоа на липиди и гликоза во крвта“.
Според професорот Новичка, повеќето родители знаат каква храна треба да им послужат на своите деца:
„Тие обично го знаат ова – но што правите со дете кое сака храна и секогаш сака да јаде, или со дете кое е постојано гладно? Како да го направите тоа без да направите табу храна? таа рече. „Треба да се обидете да изградите јасна структура дома, таква што ќе го натера детето да знае дека ручекот е на пат и да знае дека ќе вечера“.
Таа продолжува: „Но, исто така, треба да правите работи заедно за да ги зајакнете семејните врски, како што е да го вклучите детето во готвењето, да му дадете зеленчук ако е гладно и да не го наградите со храна. не е поврзан со емоции и достигнувања“.
Иако дебелината е тешко да се третира, објаснува таа, студијата покажува дека интензивниот третман е безбеден и ефикасен за децата од предучилишна возраст:
„Третирањето на децата на таа возраст е многу поефикасно отколку ако почнете да ги лекувате во тинејџерските години“, вели таа. „Некои адолесценти гледаат на можна баријатриска операција и се надеваме дека тоа може да се избегне со претходно лекување.
Студијата беше соработка меѓу истражувачите од Институтот Каролинска, Универзитетот во Упсала, Медицинскиот факултет Ворвик и Универзитетот Оксфорд. Финансиран е од Центарот за иновативна медицина (CIMED) и Фондацијата Масонски дом за деца во Стокхолм. Нема пријавени конфликти на интереси.
Повеќе информации:
Ана Ек и сор., Долгорочно следење на третманот за мали деца со дебелина: рандомизирано контролирано испитување, Меѓународен весник за дебелина (2023).

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview