Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Лори Соломон
Се препорачува рана чиста интермитентна катетеризација за да се намали инциденцата на повторливи фебрилни инфекции на уринарниот тракт (FUTIs) кај деца со невроген мочен меур (NB), според студијата објавена во септемвриското издание на Neurourology & Urodynamics.
Гуанглун Џоу, од детската болница Шенжен во Гуангдонг, Кина, и колегите се обидоа да ги идентификуваат клиничките и уродинамските фактори на ризик поврзани со развојот на повторливи ФУТИ кај децата со НБ. Анализата опфати податоци за 321 дете со НБ кои примале чиста интермитентна катетеризација (CIC) и проспективно следени две години.
Истражувачите откриле дека повремени ФУТИ се случиле кај 223 пациенти, а 98 пациенти доживеале повторливи ФУТИ. Доцна иницијација и CIC со ниска фреквенција, везикуретерален рефлукс (VUR), мал капацитет на мочниот меур и ниска усогласеност и хиперактивност на детрузорот беа поврзани со зголемен ризик за повторливи ФУТИ. Ризикот за повторливи FUTI беше поголем кај децата со високо-степен VUR (од IV до V) наспроти оние со низок степен на VUR (одделение I до III; однос на шансите, 26,95 наспроти 4,78; P <0,001). „Препорачуваме рани интервенции на CIC кај пациенти со НБ“, пишуваат авторите. Повеќе информации:
Гуанглун Џоу и сор., Фактори на ризик поврзани со рекурентна фебрилна инфекција на уринарниот тракт кај деца со невроген мочен меур кои вршат чиста интермитентна катетеризација, Неврурологија и уродинамика (2023). DOI: 10.1002/nau.25245

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview