Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Децата треба да се чувствуваат безбедно на училиште, но учењето за масовно пукање – како трагедијата оваа недела во Covenant School во Нешвил – може да го загрози нивното чувство на безбедност.
За родителите, може да биде предизвик да знаат што да им кажат.
Двајца експерти за ментално здравје на деца од UT Southwestern Medical Center во Далас нудат неколку совети.
Според д-р Бет (Бетси) Кенард, професор по психијатрија и член на Институтот за мозок Питер О’Донел Џуниор, и д-р Џејмс Норкрос, шеф за деца и адолесценти, исто толку важно како и она што е кажано. психијатрија.
„Првото нешто што треба да се земе предвид е нивото на развој на децата за да можете да дадете одговори и информации на нивното ниво на разбирање“, рече Норкрос во соопштението за вестите на медицинскиот центар. „Сите деца, без разлика на нивната возраст, треба да се охрабруваат да ги изразат своите реакции на настанот, а родителите треба слободно да зборуваат за своите емоции.
Децата обично се загрижени за нивната лична безбедност откако доживеале трауматски настан, продолжи Норкрос. „Како родители, треба да обезбедите уверување дека тие се безбедни и дека сте тука за да ги заштитите од штета“, рече тој.
Пукањето во Нешвил во понеделникот ги однесе животите на три деца и тројца возрасни. Полицијата го убила напаѓачот на местото на настанот и се обидува да го состави мотивот за нападот.
Насилството со огнено оружје сега е водечка причина за смртни случаи на адолесценти во Америка, и можно е вашите деца да слушнат за Covenant или за некои други престрелки во училиштата.
Кенард предложи да го започнете разговорот така што ќе ги замолите вашите деца да ви кажат што разбираат за тоа што се случило и какви прашања имаат. Потоа можете да ги прилагодите вашите одговори.
Веројатно ќе има повеќе прашања откако вашето дете ќе почне да го обработува настанот. Ограничете ја повторената изложеност на вашето дете на телевизиско покривање на инцидентот.
„Уверете ги вашите деца дека ја имаат вашата поддршка и дека сте тука за да се грижите за нив. Како што би рекол Фред Роџерс од долгогодишното ТВ шоу „Населбата господин Роџерс“, „Барајте ги помошниците; секогаш има помошници наоколу. . Посочувањето на позитивните одговори во овие настани, како што се обединувањето на заедниците или луѓето што преземаат херојски акции, е исто така важно“, рече Кенард.
Кажете му на вашето дете дека нема погрешни чувства и дека луѓето може да реагираат поинаку, рече Кенард.
Но, паузирајте ја дискусијата ако вашето дете стане многу емотивно, советува таа.
Можете да го прашате вашето дете, на скала од 1 до 10, при што 10 е највознемирувачка, каде се наоѓа на скалата. Потоа прашајте како можете да ја намалите нивната неволја.
Покажете му на вашето дете дека слушате така што ќе ги отфрлите работите што ви го одвлекуваат вниманието, како што е вашиот телефон, и одржувајте контакт со очите додека вашето дете зборува.
Одговорете прво со повторување на она што сте го слушнале детето да каже и можеби прашајте: „Дали добро разбрав?“ пред да одговорите.
„Нека знаат дека е нормално да имате негативни емоции, како што се страв и гнев. Покрај тоа, разговарајте со нив за начините на кои управувате со овие емоции и идентификувајте позитивни начини за справување, како што се вежбање, правење нешто активно и забавно. или собирање со пријателите“, предложи Норкрос.
Избегнувајте да им кажувате како да се чувствуваат или да ги отфрлите нивните чувства, рече Кенард. Користете активно слушање, повторувајќи го она што сте ги слушнале да го кажат и оставајќи им простор да го поправат вашето разбирање, препорача таа.
Ако мислите дека вашето дете може да биде вознемирено или исплашено, внимавајте на промените во однесувањето, како што се регресија во порана фаза на развој, промени во начинот на исхрана или спиење, стомачни болки, главоболки или нарушувачки однесувања, советува Норкрос.
Некои деца можеби не сакаат да одат на училиште или може да изгубат интерес за активности во кои некогаш уживале.
Некои општи стратегии за справување со децата вклучуваат ангажирање во релаксација и користење на стратегии за решавање проблеми, предложи Кенард.
Одолејте да им кажувате на вашите деца како да се справат. Дозволете им да смислат свои стратегии за намалување на неволјите.
Обидете се да одржувате нормална рутина и да се спротивставите на искушението да му дозволите на вашето дете да избегнува страшни ситуации. Тоа веројатно ќе го усложни проблемот.
„Постојаните промени во расположението или однесувањето може да бидат знак дека е потребна дополнителна помош“, рече Норкрос.
Разговарајте со вашиот педијатар за да ги проверите симптомите на депресија или анксиозност. Ако симптомите продолжат, вашето дете можеби ќе треба да посети професионалец за ментално здравје.
Повеќе информации:
Институтот Child Mind има повеќе за разговор со децата за престрелки во училиштата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview