Итни случаи:  

Повикај доктор

Малите деца со течење на носот се вообичаена глетка, но за многу родители може да се чувствуваат како овој симптом никогаш да не исчезнува. Експерт од Медицинскиот колеџ Бејлор споделува што треба да знаете за наизглед вечното капнување од носот на вашето дете. „Децата помлади од шест години во просек од шест до осум настинки годишно, со симптоми кои траат просечно 14 дена“, рече д-р Марија Мехија, вонреден професор по семејна и медицина во заедницата во Бејлор. „Многу е нормално децата често да се заразуваат со болести како што се гради нивниот имунолошки систем.
Децата запишани во дневен престој или други форми на грижа се изложени на различни патогени, вируси и бактерии со кои нивниот помалку развиен имунолошки систем не може да се избори. Поради ова, многу често децата се разболуваат, особено со настинка. Овие настинки најчесто се јавуваат помеѓу септември и април, што исто така е во согласност со промената на годишните времиња.
„Општо правило е дека ако вашето дете се подобри по една недела до 10 дена, најверојатно било настинка“, рече Меџиа. „Ако нивните симптоми перзистираат подолго и/или се чини дека се појавуваат по изложување на одредени супстанции или за време на сезонски промени, веројатно се виновни алергиите.
Ако е тоа така, Меџиа вели дека давателите на примарна здравствена заштита често препорачуваат да ги однесат децата кај алерголог или кај специјалист за уво, нос и грло за понатамошни планови за дијагноза и третман.
Ако децата ги имаат следните симптоми, Меџиа советува веднаш да побараат помош од нивниот давател на здравствена заштита:
Иако имунолошкиот систем на децата сè уште се развива, Меџиа ги потсетува родителите на следните совети како најдобро да ги научат своите деца на здрави навики кои можат да помогнат во спречување на болести:.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview