Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Синтија Вајс, News Network на клиниката Мајо
ПОЧИТНА КЛИНИКА МАЈО: Мојот 2-годишен син има нов осип на рацете и грбот. Неговиот лекар рече дека изгледа како егзема. Непрекинато чеша и тоа создава црвена, сурова кожа. Се чини дека е полошо додека тој лежи во кревет. Никој во куќата не спие добро затоа што му е толку непријатно. Што можам да направам за да му помогнам да се чувствува подобро и да се одмори?
ОДГОВОР: На возрасните им пречи чешањето и непријатната кожа, но може да биде особено тешко за малите деца. Како што откривте, може да го прекине спиењето за целото семејство и да го одвлекува вниманието во текот на денот или да предизвика болка и срам.
Егземата, исто така наречена атопичен дерматитис, е честа состојба со чешање на кожата во детството. Повеќето случаи започнуваат пред 5-годишна возраст, но егземата може да се појави на која било возраст. Тоа е долготраен и може да се појави насекаде на телото.
Кога детето има егзема, кожата станува сува и испукана. Може да биде особено чешање и да изгледа како мали, подигнати испакнатини на кожата. Понекогаш, кожата може да се згусне или потемни. Може дури и да стане болно кога кожата станува сурова од интензивно гребење. Поважно за семејството и пријателите, егземата не е заразна.
Во неговото јадро, егземата е бариера проблем на кожата. Во нормални околности, кожата делува како бариера за нештата кои се движат во и надвор од телото. Кога некое лице има егзема, бариерата не работи толку ефикасно. Ова им овозможува на загадувачите на животната средина да навлезат во кожата и да ја напушти заштитната влага.
Многу работи можат да предизвикаат егзема. Вообичаени виновници се мирисите и боите во производите, како што се детергенти за перење, сапуни и лосиони. Водењето дневник за потенцијалните предизвикувачи и реакцијата на кожата на детето може да биде корисно. Ова не треба да се елаборира, но имањето начин на документирање на симптомите може да помогне да се идентификуваат предизвикувачите на егзема кај вашето дете.
Луѓето со егзема може да имаат други состојби во „атопичната тријада“, имено астма и алергиски ринитис, исто така наречени сезонски алергии. Некои деца имаат една или две од овие состојби, додека нивните браќа и сестри имаат други. Истражувачите сè уште се обидуваат да ја разберат врската помеѓу овие состојби, но очигледно постои генетска компонента. Внимавајте на симптомите на астма и алергиски ринитис додека вашиот син расте.
Најдобар начин за лекување на егзема е да се избегнат предизвикувачите кои предизвикуваат одблесокот. Препорачувам целото ваше семејство да се префрли на производи без мирис и бои. Децата сакаат да се гушкаат и да се гушкаат со родителите и браќата и сестрите, така што нивната облека и постелнина треба да не содржат мириси и бои за да се спречат појава на егзема.
Медицинскиот третман на егзема започнува со контролирање на воспалението на кожата. Ако можеме да го третираме воспалението на кожата, можеме да го контролираме чешањето. Во минатото, егземата често се третирала со антихистаминици, делумно поради поспаноста што може да ја предизвикаат. Овие лекови се користат помалку сега, бидејќи чешањето кај атопичен дерматитис не изгледа дека е базирано на хистамин.
Обично, првата линија на медицински третман се локални стероиди. Тие се ефективни и проверени на време. Јас често препорачувам лекување на егзема со помош на метод наречен „влажни обвивки“ постојано две недели. Ова е незгодно, но многу ефикасно, и останува алатка за употреба во иднина за последователни ракети. Фотографирањето пред и по третманот е смирувачко бидејќи подобрувањето на кожата на почетокот може да биде суптилно.
Постојат промени во животниот стил што вашето семејство може да ги направи дома за да ги намали епидемијата на егзема, како што се:
Повеќето деца ќе ја надминат постојаната потреба да имаат локални стероиди, но состојбата е генетски детерминирана, така што вашиот син ќе треба да се труди додека старее. Избегнувањето на производи со парфеми и бои ќе биде доживотна обврска.
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2023 година. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview