Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
За педијатриските пациенти, процентот на амбулантски посети со дијагноза на анксиозност се зголеми со текот на времето од 2006 до 2018 година, но процентот со која било терапија се намали, според студијата објавена на интернет на 7 јуни во Педијатрија.
Лаура Ј. Чавез, д-р, М.П.Х., од националната детска болница во Колумбус, Охајо, и колегите ги испитаа неодамнешните трендови во дијагнозата и третманот на анксиозно растројство кај пациенти на возраст од 4 до 24 години, користејќи податоци од Националното истражување за амбулантна медицинска нега за Од 2006 до 2018 година. Промените во категориите за дијагноза и третман на анксиозно растројство (само терапија, терапија и лекови, само лекови, ниту едно) беа пријавени во периодот од 2006 до 2009 година, од 2010 до 2013 година и од 2014 до 2018 година.
Истражувачите открија дека од 2006-2009 до 2014-2018 година, има значително зголемување на вкупниот процент на посети во канцеларија со дијагноза на анксиозно растројство, од 1,4 на 4,2 проценти. Процентот на посети со која било терапија е намален од 48,8 на 32,6 проценти, додека не е забележана значајна промена во употребата на лекови во целина. Во однос на првиот период, во последниот период, веројатноста за примање лекови сами за време на посетите на канцеларијата беше значително повисока (однос на релативен ризик, 2,42).
„Намалувањето на терапијата за време на посетите во канцеларија и поголемата зависност од лековите за анксиозни нарушувања може да ги одрази растечките ограничувања на ресурсите во канцелариските поставки во контекст на криза на менталното здравје на децата и младите која се зголемува со текот на времето“, пишуваат авторите. „Потребни се дополнителни истражувања за да се истражи како еволуирало зависноста од лекови за време на пандемијата на коронавирус 2019 година.
Повеќе информации:
Лаура Ј. Чавез и соработниците, Трендови во третман на анксиозност базиран на канцеларија кај децата, младите и младите во САД: 2006-2018, Педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-059416

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview