Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Во пролетта и летото, сите се тркаат надвор со своите кучиња за да уживаат во потоплото време, но новата студија сугерира дека тоа има негативна страна.
Според истражувачите од Nemours Children’s Health, во тие месеци повеќе деца се каснати од кучиња.
Но, каснувањето од куче не е неизбежно: можно е да се чуваат и кучињата и децата побезбедни, и да се обезбеди соодветна грижа ако навистина се случи несреќно, велат истражувачите.
Некои од ова се едноставно добар потсетник, бидејќи луѓето се помалку ограничени отколку што беа за време на пандемијата, време во кое многу луѓе посвојуваа кучиња и кученца, според истражувачот д-р Едвард Катерсон, шеф на одделот за детска пластична хирургија во Nemours Children’s Health во Вилмингтон, Дел.
„Понекогаш во медицината, ние всушност само ќе го кажеме очигледното на статистички и медицински важен начин, само за да привлечеме внимание на јавно здравствено прашање – а тоа е дека посетата на ЕР е чест настан при каснување од куче“, рече Катерсон. .
Во студијата, истражувачите го користеа американскиот национален систем за електронско следење на повреди за да соберат податоци за евиденција на пациенти во вредност од една деценија, од 2010 до 2020 година.
Помеѓу повеќе од 152 милиони пациенти во системот, 46 милиони биле деца, а 0,08% од тие деца биле видени на одделенијата за итни случаи со каснувања од куче.
Повеќе од тие каснувања се случиле во пролетта и летото, откриле истражителите.
Студијата заклучи дека значителното зголемување на каснувањата од кучиња кај децата во пролет и лето треба да им ги обезбеди на јавните здравствени агенции и здравствените системи, како и на старателите информации што им се потребни за да ги намалат овие повреди.
Иако понекогаш малите каснувања може да се лекуваат дома, децата често се гледаат во собата за итни случаи на кои им е потребен локален третман и антибиотици, рече Катерсон. Тоа може или не може да вклучува конци, но би вклучувало чистење на раната.
Како дел од неговата работа, Катерсон гледа каснувања од кучиња кои го достигнуваат следното ниво.
Кај постарите деца и тинејџерите, кои можеби се поспособни да му оддадат на кучето, тоа може да значи повеќе каснувања на екстремитетите, како што е каснат нога додека бега или рани на рацете или рацете.
Помалите деца имаат поголема веројатност да бидат каснати по лицето или торзото. Малите деца имаат тенденција да имаат повеќе рани на главата и скалпот, истакна тој.
“Тоа е затоа што тие ќе лазат по земјата. Тие се на ниво на кучето лице в лице, и таму може да се случи поголема навреда”, рече Катерсон.
Ризик не се само кучињата скитници или чудни кои се среќаваат во соседството. Дури и обично љубезно куче дома може да го повреди детето ако е територијално поради храната, истакна Катерсон.
Ова може да се случи и ако детето случајно го повреди семејното милениче, можеби газејќи го, вели д-р Дарија Гилеспи, клинички доцент на здравствениот научен центар на Универзитетот во Тенеси во Ноксвил.
„Тие навистина брзо се пукаат и ако се случи раката на детето да се најде покрај лицето, кучето веднаш ја ослободува, но тоа веќе предизвика значителна штета со тоа кинење и дробење“, рече Гилеспи.
Таа забележа дека додека каснувањата од мачки се како мали поткожни игли кои вбризгуваат бактерии длабоко под површината, поголемите усти и заби на кучињата имаат тенденција да предизвикаат поголема повреда на кинење и дробење.
Често во ЕР, лекарите обично нема да ги шијат раните затворени затоа што е важно да не се заробат потенцијалните бактерии кои можат да предизвикаат инфекција, рече Гилеспи. Ако раната се отвора, тие може да направат неколку лабави конци за да ја спојат раната, но сепак да овозможат дренажа.
Различно е ако раната некаде се обезличува како на пример на лицето, во тој случај раната ќе се зашие и потоа внимателно ќе се следи.
Катерсон и Гилеспи понудија неколку предлози за заштита на децата од каснување од кучиња во сите месеци од годината.
За почеток, важно е сопствениците на кучиња да одржуваат контрола врз нивните кучиња. Тоа значи да ги чувате зад огради или на каишки и да им биде јасно на минувачите да не ги допирате.
„И тоа е важно, очигледно, да размислите како да се справите со вашето домашно милениче така што тие да не станат обврска за детето во соседството? рече Катерсон.
На родителите, исто така, треба да им биде јасно на своите деца дека не треба да прекршуваат или да прават кратенки низ нечиј двор, рече тој.
Тие треба да ги учат своите деца како да им приоѓаат на чудните кучиња, рече Гилеспи, а тоа може да вклучува и неприближување кон нив.
„Тоа е една од работите што навистина треба да ги научите вашите деца е дека само затоа што имате пријателско куче дома, не одите кај кучињата што не ги знаете. Дури и ако е на нечиј поводник, не отидете кај нив освен ако мама или тато, родител или возрасен не ве прашаат дали е во ред да го галите кучето“, рече Гилеспи.
Се разбира, важно е и родителите да ги научат своите деца да бидат љубезни кон своите кучиња дома.
Ако детето е каснато и каснувањето ја скрши кожата, важно е да го однесете на лекар, рече Гилеспи.
Овие рани лесно може да се заразат со бактериите од устата на животното. Лекарот може да обезбеди антибиотици, како и да процени дали на детето му е потребна вакцина против тетанус или, потенцијално, вакцинација против беснило.
„И потоа четвртото прашање е како да го исчистиме и потоа да го шиеме или не? рече Гилеспи.
Доктор на ЕР или вашиот давател на здравствена заштита треба да може да одговори на тие прашања.
Истражувањето беше претставено на 1 мај на состанокот на Педијатриските академски здруженија, во Вашингтон, Д.Ц. Наодите презентирани на медицински состаноци треба да се сметаат за прелиминарни додека не се објават во рецензирано списание.
Повеќе информации:
Американската ветеринарна медицинска асоцијација има повеќе за превенција од каснување од куче.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview