Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Cheryl Critchley, Monash University
Експертскиот преглед на многу недоносени бебиња (родени два или повеќе месеци порано) покажа дека иако повеќето сега преживуваат, стапката на развојни проблеми е превисока, главно поради повреда на мозокот и нарушен развој на мозокот.
Истражувачот од Универзитетот Монаш, професор Питер Андерсон, од Факултетот за психолошки науки, придонесе за прегледот, објавен денеска во Њу Ингланд Журнал за медицина (NEJM).
Напишано со професорот Тери Индер од Детската болница во округот Оринџ во Калифорнија и професорот Џозеф Волпе од детската болница во Бостон, покажува дека предизвиците со кои се соочуваат многу деца родени многу предвремено се должат на специфични повреди на мозокот, како и нарушување на важни процеси за развој на мозокот.
Охрабрувачки, откри дека стратегиите кои ги минимизираат повредите на мозокот и го поддржуваат развојот на мозокот, веројатно во голема мера ќе ја подобрат долгорочната благосостојба на децата родени многу предвремено.
Прегледот се фокусираше на истражувањето кое користеше мозочна магнетна резонанца веднаш по раѓањето, која обезбедува прозорец во мозокот за време на најбрзиот и најкритичниот период на развој на мозокот.
Околу 3.000 бебиња се раѓаат многу предвремено во Австралија секоја година. Проф.
„За жал, како поле, ние сме слаби во предвидувањето кои деца ќе имаат големи развојни проблеми“, рече тој. „Сепак, полека стануваме подобри во разбирањето како различните форми на повреди на мозокот и развојните процеси се поврзани со подоцнежното учење, моторните, образовните и однесувањето и социјалните резултати.
„Многу фактори придонесуваат за повреда и развој на мозокот кај децата родени многу предвремено, од кои некои веројатно се поврзани со нивното управување и животната средина додека се во болница.
„На пример, исхраната е поврзана со подобрено созревање на мозокот, а можеби и со намалување на повредите на мозокот. Болката и стресот, кои се вообичаени искуства за бебињата на неонаталната интензивна нега, исто така се поврзани со развојот на мозокот и подоцнежните проблеми во однесувањето. Знаеме и дека родителското однесување во голема мера влијае на развојот на децата родени многу предвремено“.
Знаењето во врска со повредите и развојот на мозокот резултираше со промени во дизајнот на одделенијата за интензивна нега на новороденчиња, нови пристапи за намалување на болката и стресот кај доенчињата, обиди за оптимизирање на исхраната на многу болни бебиња и вклучување на родителите во поддршката и грижата за нивните бебиња додека се во болница.
„Сите овие иницијативи имаат корист за бебињата родени многу предвремено, но ова е само почеток“, рече професорот Андерсон. „Колку повеќе разбираме за факторите кои го поддржуваат или го попречуваат развојот на мозокот по многу предвремено породување, толку е поголема можноста да се најдат стратегии за подобрување на нивната долгорочна благосостојба“.
Прегледот откри:
Повеќе информации:
Тери Е. Индер и сор., Дефинирање на невролошките последици од предвремено раѓање, Медицински весник на Нова Англија (2023). DOI: 10.1056/NEJMra2303347
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview