Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Вајли
Случајно контролирано испитување спроведено во Канада и објавено во Журналот за детска психологија и психијатрија покажа дека Партнерството меѓу сестрите и семејството (NFP), програма за посета на медицинска сестра-дома, го подобри детскиот јазик и менталното здравје на возраст од 2 години во споредба со постоечките услуги. Стапките на повреди на децата и последователните бремености на мајката беа слични во двете групи.
Ова испитување за ефективност во реалниот свет вклучува одржливи соработки на истражување-политика-практика од 2011-2022 година. Истражувачите успешно постигнаа/се запишаа и одржаа ангажман со 739 учесници (368 NFP, 371 споредба) и нивните 737 деца за 2,5 години од учеството на секое семејство.
„Возбудени сме што ќе обезбедиме нови докази кои покажуваат дека може да се спречат негативните искуства од раното детство“, рече соодветниот автор и главен истражувач, Никол Л. А. Кетрин, д-р, од Универзитетот Симон Фрејзер, во Ванкувер, Британска Колумбија, Канада.
Повеќе информации:
Ефективноста на посетата на старечки дом за подобрување на резултатите од детето и мајката пренатално на возраст од две години: рандомизирано контролирано испитување (Проект за здрави врски на Британска Колумбија), Журнал за детска психологија и психијатрија (2023). DOI: 10.1111/jcpp.13846
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview