Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Хана Л. Шактер, Адам Хофман и Александра Ерхард, Разговор
Тинејџерите со доминантни пријатели се изложени на зголемен ризик за проблеми со менталното здравје, според нашето ново истражување објавено во Журналот за млади и адолесценција.
Доминантните пријатели често ја користат моќта за донесување одлуки – на пример, диктираат кои соученици треба да ги следат нивните пријатели на Инстаграм. Тие, исто така, можат да вршат контрола на однесувањето, како со тоа што ќе го натераат подредениот пријател да оди на забава на која не сакаат да присуствуваат.
Пријателствата се исклучително важни врски за тинејџерите, но дали тие секогаш имаат позитивно влијание? Ние сме психолошки истражувачи заинтересирани за потенцијалните психолошки последици од доминантните пријатели. Се сомневавме дека ако се биде дел од ваквото пријателство со врсници, адолесцентите може да се чувствуваат безвредно или вознемирено.
За да истражиме, анкетиравме 388 адолесценти во средните училишта во САД пет пати во текот на една година. Секој пат, баравме од нашите тинејџери учесници да одговорат на прашања за доминантното однесување на нивните блиски пријатели: Дали тие ги носат сите одлуки? Дали тие секогаш го добиваат својот пат?
Во согласност со нашите предвидувања, откривме дека кога адолесцентите се чувствуваат немоќни во нивните блиски пријателства – како што нивните пријатели секогаш „навикуваа“ – тие доживеаја пониска самодоверба и повеќе симптоми на депресија или анксиозност.
Адолесценцијата е време со висок ризик за појава на психолошки нарушувања; стапките на депресија и анксиозност имаат тенденција да растат за време на тинејџерските години. Поддржувачките и правични пријателства можат позитивно да влијаат на менталното здравје на тинејџерите, но нашето ново истражување открива потенцијална темна страна на некои блиски пријателства.
Иако некои тинејџери би можеле да бидат во ред ако го следат протокот и им дозволуваат на нивните пријатели да ги преземат уздите, нашата студија откри некои од првите докази дека овој вид на нееднаков однос може да биде психолошки штетен. Здравите пријателства треба да им понудат на двајцата партнери можности да кажат и да носат одлуки.
Нашите наоди сугерираат дека е важно да ги научиме тинејџерите како да воспостават здрави, правични пријателства. Еден пријател не треба постојано да се чувствува шеф или немоќен. Исто така, адолесцентите може да имаат корист од добивањето помош во развојот на ефективни алатки за комуникација за да ги наведат своите желби и потреби на нивните блиски пријатели.
Има уште многу да се научи за тоа како динамиката на моќ во пријателствата влијае на менталното здравје на тинејџерите. На пример, дали е подобро да имате доминантни пријатели отколку да немате пријатели? Дали имањето неколку пријатели поддржувачи ја негира штетата да се има еден доминантен пријател? И дали постојат причини зошто некои тинејџери би можеле да имаат поголема веројатност од другите да завршат во овие нејасни пријателства? На пример, можно е личноста да игра улога, при што повеќе интровертни тинејџери гравитираат кон понаметливи врсници, и обратно.
Исто така, треба да дознаеме повеќе за најдобрите начини за ефикасно интервенирање. Многу програми се дизајнирани да промовираат здрави тинејџерски романтични врски, но многу помалку се однесуваат на здрави тинејџерски пријателства. Признавањето дека пријателствата не се недвосмислено заштитнички е важен прв чекор во помагањето на тинејџерите да ги искористат своите придобивки и да ги избегнат нивните трошоци.
Повеќе информации:
Хана Л. Шактер и сор., Моќната динамика на пријателството: асоцијации помеѓу и внатре во личноста меѓу доминацијата на пријателите, самопочитта и симптомите на интернализирање на адолесцентите, весник на младоста и адолесценцијата (2023). DOI: 10.1007/s10964-023-01763-0
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview