Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Известувањето за расата и етничката припадност е значително подобрено во педијатриските клинички испитувања, но сè уште постои недоволна застапеност на одредени расни и етнички групи, според студијата објавена на интернет на 14 март во Педијатрија.
Рајан Ц.Л. Брустер, М. во педијатриски клинички испитувања.
Истражувачите откриле дека меѓу 1.183 испитувања, вклучително и 405.376 учесници, имало значително зголемување на расата и етничката припадност од 27 на 87 проценти во 2007 до 2018 година. беше 0,6, 0,0, 12,0, 7,1 и 66,4 проценти, соодветно.
Во однос на демографијата на населението на САД, учесниците од Азија Америка, Црнците и Хиспанците беа недоволно застапени. Учесниците од Азија Америка и Хиспанците беа најконзистентно недоволно застапени низ дијагнозите во споредба со очекуваните пропорции засновани на преваленцата на болеста и хоспитализацијата.
„Како што структурниот расизам станува сè повеќе препознаен како јавна здравствена криза, времето не може да биде попогодно да се одржат педијатриски клинички испитувања до стандард што ги унапредува ветувањата за биомедицински напредок за сите деца“, пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Рајан Ц.Л. Брустер и сор., Известување и застапеност на раса и етничка припадност во педијатриски клинички испитувања, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-058552

Каси Клајн и соработниците, Вршење на работата за подобрување на различноста во педијатриските клинички испитувања, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-059905
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview