Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Alex Russell, UC Davis
Децата ги сакаат принцезите на Дизни уште од премиерата на „Снежана и седумте џуџиња“ во кината во 1937 година. децата се чувствуваат и се изразуваат.
Според новото истражување од Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, омилената принцеза ја подобрила – но не и наштетила – довербата на малите деца во сопственото тело и различноста на начините на кои тие избирале да играат.
„Луѓето се критички настроени кон принцезите на Дизни“, вели Џејн Шокрофт, докторант истражувач во Одделот за комуникации и главен автор на една неодамнешна студија. Но, наодите на истражувачите сугерираат дека родителите, старателите и менторите можеби ќе сакаат да им дадат друг изглед на тие принцези.
Трудот „Ариел, Аурора или Ана? Големината на телото на принцезата на Дизни како предвидувач на почитта на телото и родовата игра во раното детство“, беше објавен на интернет во списанието Psychology of Popular Media.
Шокрофт и коавторите од Универзитетот Бригам Јанг ги категоризираа принцезите на Дизни, кои со текот на времето станаа поразновидни и небели во етничка припадност, во три категории на тело. Категориите што ги идентификуваа истражувачите беа слаби, просечни и натпросечни/тешки. На пример, Моана од истоимениот филм од 2016 година беше шифрирана дека има просечна големина на телото. Принцезата Јасмин, од филмот „Аладин“ од 1992 година беше шифрирана како слаба.
Убедливо, најпопуларна принцеза меѓу момчињата и девојчињата во оваа студија беше Елса од филмот „Frozen“ од 2013 година и неговите продолженија. Следни најпопуларни принцези беа Моана, а потоа Ана, исто така од Фрозен.
Студијата првенствено се фокусираше на тоа како типот на телото на омилената принцеза на Дизни влијае на почитта на телото на децата, што значи колку тие се чувствуваат сигурни за сопственото тело и нивната машка или женска игра. Овие два критериуми – почит на телото и родова игра – се најцитираните грижи на родителите за принцезите на Дизни, рече Шокрофт.
Тимот ја процени почитта на телото со собирање одговори од старателите за тоа колку нивните деца им се допаѓаат или се чувствуваат добро за нивните тела. Поинаква проценка ја квантифицираше машката или женската игра на децата врз основа на нивниот избор на играчки. Играњето пиштоли, на пример, се смета за стереотипно мажествено. Убавите работи и кукли се сметаат за стереотипно женски, велат истражувачите.
Студијата опфатила 340 деца и нивните старатели кои живееле во областа Денвер во времето на студијата, која се одвивала од 2020 до 2021 година. Малку повеќе од половина од децата во студијата биле девојчиња, а околу 84% биле бели. Тимот ги испитуваше старателите прво кога децата наполнија три години – и повторно една година подоцна – за да ги измери сите промени во почитта на телото и родовата игра.
Дали принцезата била просечна или слаба направила голема разлика во тоа како децата кои ги сакале се чувствуваат за сопственото тело и начинот на кој тие избрале да играат. Децата чии омилени принцези имале просечно тело – како што е Моана – имаа поголема почит на телото една година подоцна. Овие деца, исто така, беа поотворени за истражување на игра која беше стереотипно машка и женска, а тоа важи и за момчињата и за девојчињата, велат истражувачите.
Овие ефекти беа поттикнати од тоа колку често децата се преправаа дека се принцези кога играа. Колку повеќе детето се преправаше дека е принцеза – ако нивната омилена принцеза има просечно, а не слабо тело – толку подобро се чувствуваше за сопственото тело и толку беше поотворено за различни видови родова игра, открија истражувачите.
Шокрофт рече дека дел од она што може да ги објасни овие резултати е дека принцезите на Дизни со просечни тела се физички поактивни во нивните приказни.
„Трчаат и се качуваат на огромни планини и се борат со нешта“, рече Шокрофт. „За овие принцези, нивните приказни се повеќе за тоа што можат да прават со нивните тела отколку како изгледаат нивните тела.
Важно откритие, рече Шокрофт, е дека имањето омилена принцеза која е слаба не ја менува сликата за телото на децата или родовата игра.
Наместо тоа, истражувачите ги опишале придобивките од омилената принцеза која има просечно тело како заштитен ефект за малите деца кои ги сакале.
„Принцезите со просечна големина на телото создадоа заштитен ефект, зајакнувајќи ја самодовербата на децата за сопственото тело и ослободувајќи ги да играат на различни начини“, рече Шокрофт.
Таа рече дека истражувачите дознале дека принцезите на Дизни се важни многу повеќе отколку што веруваат повеќето луѓе, особено за децата – и момчињата и девојчињата.
„Со детските медиуми, луѓето имаат тенденција да бидат критични или отфрлени за она што им се допаѓа на децата, особено на девојчињата“, рече Шокрофт. „Принцезите на Дизни навистина се важни за малите деца, а ние исто така треба да признаеме дека медиумите фокусирани на жените и кои раскажуваат женски приказни се важни“.
Повеќе информации:
Џејн Шокрофт и други, Ариел, Аурора или Ана? Големината на телото на принцезата на Дизни како предвидувач за почит на телото и родова игра во раното детство., Психологија на популарните медиуми (2023). DOI: 10.1037/ppm0000494
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview