Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти лекторирани
од страна на Здружението за професионалци во контрола на инфекции
Соочувајќи се со постојани случаи на болнички почеток на метицилин-резистентен Staphylococcus aureus (MRSA) за време на пандемијата, тимот за превенција и контрола на инфекции (IPC) во Детската болница во Њу Орлеанс разви евтин режим на назална деколонизација кој претходно се користеше само кај нивните возрасни пациенти, кој ги намали стапките на MRSA за 50 проценти. Нивните резултати се претставени на Годишната конференција на Здружението за професионалци во контрола на инфекции и епидемиологија (APIC) во Орландо Флорида, 26-28 јуни.
Без многу научна литература за назална деколонизација кај педијатриската популација за да ги води, превенционистката на инфекции Џенифер Шредер, MPH, CIC и колегите дизајнираа два протоколи за назална деколонизација за да одговараат на нивната популација на пациенти – еден за деца помали од две години, а другиот за деца постари од две. Интервенцијата беше извршена во одделенијата за критична нега на болницата бидејќи таму се јавуваше најголемиот дел од МРСА.
Тимот ги бришеше ноздрите на пациентите примени во нивната единица за срцева интензивна нега, оддел за неонатална интензивна нега и педијатриска интензивна нега со антибактериска маст додека продолжи со употребата на капење со хлорхексидин глуконат (CHG) како што беше стандардна практика. Како резултат на нивната интервенција, стапките на бактериемија на MRSA и MRSA во болница се намалија за 41% и 54%, соодветно.
„Назалната деколонизација веќе се спроведуваше во сите болници за возрасни во нашиот здравствен систем“, рече Шредер. „Бевме решени да го вклучиме за да ја спречиме MRSA во нашата болница и да покажеме дека не само што нема да им наштетиме на нашите пациенти, туку дека можеме да ги подобриме нивните резултати. Овој протокол исто така беше исплатлив – пени за долар во споредба со лекување на инфекција со MRSA“.
MRSA е поврзан со висок морбидитет и морталитет и бара третман со моќни, скапи антибиотици. Инфекциите со MRSA може да резултираат со одложени терапии за други состојби и подолг престој во болница, продолжувајќи го закрепнувањето на детето и дополнително нарушување на неговиот живот.
Проектот за подобрување на квалитетот се случи од ноември 2021 година до август 2022 година. Во споредба со периодот пред интервенцијата (јануари-октомври 2021 година), стапката на MRSA со почеток во болница/1000 пациенти дена падна за 41%, од 1.459 на 0.867. Стапката на бактериемија на MRSA во болница/1000 пациентски дена се намали за 54%, од 0,381 на 0,173.
Додека бројот на нови приеми се зголеми за време на фазата на интервенција, од 2.316 приеми во текот на 15.765 пациентски денови пред интервенцијата до 2.778 приеми и 17.296 пациентски денови по интервенцијата, просечната должина на престој се намали од 6,8 дена на 6,2 дена.
„Го поздравуваме тимот на IPC на Детската болница Њу Орлеанс за нивната упорност во развојот на успешен протокол за превенција на MRSA за нивните пациенти и покажување на полезноста на назалната деколонизација во педијатриски услови“, рече претседателката на APIC од 2023 година, Патриша Џексон, РН, МА, ЦИЦ. ФАПИК. „Се надеваме дека нивниот успех ќе ги инспирира другите да спроведат слични иницијативи.
Повеќе информации:
Апстракт: year.apic.org/presentation/e … -care-populations-2/
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview