Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Тина Ардон
Секогаш имам милион работи да направам пред моите три деца да се вратат на училиште. Колку се важни физичките вежби за враќање на училиште и дали е важно да се закаже за моето дете кое е на факултет и за моите помали деца?
ОДГОВОР:
Доцното лето е често зафатено време за купување училишен прибор, наоѓање нова облека и завршување на летните одмори. На повеќето деца им е потребна посета на добро дете секоја година од 3 до 21 година. Значи, додавањето на физичко образование за враќање во училиште на вашата листа е вредно, особено за вашето постаро дете, бидејќи има зголемени ризици за адолесцентите со некои болести.
Завршувањето на физичката активност на училиште пред крајот на летото е неопходно од многу причини.
За време на рутинска физичка активност, вашиот тим за примарна здравствена заштита ќе ги процени сите телесни системи на вашето дете за да се осигура дека нема очигледни проблеми. Одлично време е да се разгледаат грижите за видот, слухот и растот. Ова ви овозможува рано да ги откриете сите проблеми и да му ги дадете на вашето дете најдобрите ресурси за рана интервенција пред да започне следната учебна година.
Физичката активност вклучува прегледување на евиденцијата за имунизација на вашето дете за да се осигура дека тој или таа е во тек со сите потребни имунизации. Училиштето на вашето дете – вклучувајќи го и колеџот – може да ги бара овие информации пред да може да ја започне новата учебна година. Исто така, одредени вакцини може да бидат вредни – како што се ХПВ и менингитис, кои можат да ги погодат луѓето од која било возраст, но лесно се шири меѓу оние што живеат во близина. Оттука, тинејџерите, студентите и студентите од интернат се изложени на поголем ризик за инфекција со менингитис.
Исто така, посетата на добро дете е идеална за преглед на рецепти и какви било лекови без рецепт. Може да добиете формулари потпишани дека на кое било од вашите деца можеби му требаат и да се осигурате дека се нарачани полнила за вашиот студент врзан за колеџ.
Да му се даде можност на вашето постаро дете да разговара за безбедно однесување, кое може да вклучи дискусии за сексуално преносливи болести, употреба на супстанции и алкохол и безбедност во возењето, е од непроценливо значење. Дискусиите може да доведат до превенција и/или рано измислување во врска со небезбедно однесување, одржувајќи го вашето дете здраво и побезбедно на долг рок.
Распоредот на времето за студенти-спортисти е драгоцено за да се осигура дека тие се подготвени да спортуваат и да бидат активни, особено ако вашите деца имале полежерно лето. Друг плус за физичкото враќање во училиште е можноста да разговарате за здравата исхрана, безбедните практики за вежбање и како да го намалите ризикот од повреда додека спортувате. Во зависност од спортот на вашето дете, може да биде нареден тест за потрес на мозокот и информации за тоа како да се справите со враќањето во игра по потрес на мозокот.
Физичкото враќање на училиште е исто така одлично време за преглед на когнитивните или бихејвиоралните грижи. Дали вашето дете има проблеми со спиењето пред да започне новата учебна година? Дали вашето дете е вознемирено кога прави тестови? Дали добивате извештаи дека лесно им се одвлекува вниманието или предизвикуваат нарушување на часовите?
Понекогаш овие проблеми може да имаат физичко потекло, како што е слаб вид. Но, дискусијата за менталното здравје на вашето дете може да биде исто толку вредна како и обидот да откриете какви било грижи за болки, болки или промени во навиките во исхраната.
Со тоа што ќе останете во тек со рутинската физичка активност, вашето дете ќе има корист и од одржувањето на врската со својот здравствен работник. Како што растат, секоја посета му овозможува на детето да развие важни комуникациски вештини кога разговара за своето здравје со својот тим за здравствена заштита. За да си ги олесните работите, запишете листа на прашања за здравјето на вашето дете пред вашата посета. Може да надминете многу точки за време на испитот, но треба да имате време да поставувате прашања за да го обезбедите целокупното здравје и благосостојба на вашето дете.
2023 Mayo Clinic News Network.Distribute by Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview