Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Даниел Лејтон и Фиона Мекфарлан, ЦСИРО
Сезоната на грип во 2023 година се обликува да биде како сезоната на грип од 2019 година – најголемата досега забележана во Австралија.
Разликата е што оваа година децата сочинуваат речиси 80% од примените во болница.
Д-р Даниел Лејтон е експерт имунолог кој работи во нашиот австралиски центар за подготвеност за болести. Разговаравме со него за да добиеме одговори на некои вообичаени прашања за овогодинешните бројки за грип и COVID-19.
Секоја година, околу ова време, почнуваме да забележуваме нагло зголемување на респираторните инфекции. Често се нарекува сезона на настинка и грип.
Настинката може да биде од еден од 200 различни вируси. Еден вирус, наречен риновирус, сочинува помеѓу 10% и 40% од инфекциите. Други вообичаени инфекции се од коронавирус (освен COVID-19) и респираторен синцицијален вирус (РСВ).
Посериозните инфекции доаѓаат од вирусот на грип и САРС-КоВ2 (вирусот што предизвикува COVID-19).
Досега годинава грипот е најпријавена инфекција. Од тестираната група, околу 33% (33,1%) од луѓето имале грип, проследено со речиси 30% (29,6%) со риновирус. COVID-19 сочинуваше околу 18% (17,5%) од случаите и околу 9% (8,9%) беа позитивни на РСВ.
Во сезоната на грип треба да се земат предвид две работи. Ова се бројот на случаи и тежината на инфекциите.
Од 1 јануари до 25 јуни годинава има 116.473 лабораториски потврдени случаи на грип. Една четвртина од нив биле дијагностицирани во последните две недели. Ова е рано во сезоната на грип за да се забележат толку високи бројки, а тие се далеку над просекот од пет години.
Врвот на сезоната на грип обично е кон крајот на јули до почетокот на октомври. Со високите бројки веќе видени, постои можност да видиме бројки за грип како оние забележани во 2019 година. Ова беше најголемиот број на случаи на грип забележан во Австралија.
Сè уште е рано во годината да се коментира за сериозноста на овосезонскиот грип. Сепак, засега нема знаци на влошена болест.
Најчесто децата се најголемата група на пациенти кои бараат грижа за респираторни вируси. Најголем број хоспитализации има кај деца на возраст од 5 години или помлади.
Причината за ова се разликите во нивниот имунолошки систем. Имунолошкиот систем на детето сè уште се развива, што го прави поранливо на влошена инфекција.
Возрасниот имунолошки систем почесто доживеал грип. Нашиот имунолошки систем се сеќава на вирусот и може брзо да реагира за да не заштити.
Најверојатно објаснување е падот на стапката на вакцинација. Оваа година стапките на вакцинација кај децата се многу пониски од претходните години.
Во моментов, само околу 23% (22,7%) од децата на возраст од 6 месеци до 5 години се вакцинирани за грип. А само околу 13% (13,3%) од децата на возраст од 5 до 15 години се вакцинирани.
Овие бројки се многу помали од претходните години. Во годините пред пандемијата COVID-19, околу 41% (41,3%) од децата на возраст од 6 месеци до 5 години биле вакцинирани и околу 26% (26,2%) за возрасната група од 5 до 15 години.
Многу е тешко да се каже зошто стапките на вакцинација се намалени. Сепак, имајќи предвид дека многу од нашите однесувања и начинот на кој комуницираме, вклучително и со матичните лекари, се промени по COVID-19, ова може да биде ефект од пандемијата.
Респираторен синцицијален вирус (RSV) е еден од 200-те вируси што ги нарекуваме настинка. Но, тоа може да предизвика тешка болест кај децата. Поради ова, а тоа е доста вообичаено, неодамна беа направени повеќе истражувања за решенија за RSV.
Оваа година, до 3 јули, видовме 69.997 пријавени случаи на РСВ. Ова е поголема бројка од минатата година. Ова најверојатно се должи на зголеменото тестирање за RSV. Во 2021 година, РСВ стана болест која може да се пријави во Австралија. Ова значи дека сега го евидентираме бројот на случаи секоја година за да помогнеме во разбирањето и контролирањето на појавата на болести.
Слично како и другите респираторни заболувања, РСВ може да има поголемо влијание и кај децата и кај постарите лица. Повеќето деца ќе бидат заразени со РСВ на возраст од две години. Во повеќето случаи, симптомите се како обична настинка. Во околу 3% од случаите, RSV инфекцијата може да резултира со хоспитализација. Ова често се должи на развој на бронхиолитис или пневмонија.
Во текот на мај забележавме пораст на бројот на случаи на COVID-19. На својот врв, гледавме повеќе од 5.000 случаи дневно. Бројот на инфекции опадна во текот на јуни на помалку од 2.000 случаи на ден.
Многу од она што го гледаме оваа година е во согласност со претходните сезони на настинки и грип. Сепак, пониските стапки на вакцинација имаат влијание во поголем број хоспитализирани. Ова е добар потсетник да се вакцинирате себеси и децата за грип секоја година.
Иако сега е вообичаено да се примаат вакцините против грип и КОВИД во исто време, сè уште не сме виделе комбинирана вакцина да се појави на пазарот. Овие комбинирани вакцини моментално се подложени на клиничко тестирање за да се осигури дека се и безбедни и ефективни.
Некои инфекции како грипот и COVID-19 можат брзо да се шират во нашите тела. Тие исто така можат да мутираат за да ја избегнат одбраната на нашиот имунолошки систем. Ова не остава поранливи и може да резултира со потреба од медицинска помош. Инфекцијата кај некои луѓе со веќе постоечки состојби може да доведе и до дополнителни компликации.
Во принцип, важно е често да ги миеме рацете. Останете дома ако не се чувствуваме добро. И не заборавајте да се вакцинирате кога вакцините се достапни. Ова ќе помогне да се запре ширењето на вирусите и да се намали влијанието врз пријателите и семејството.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview