Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија
По закрепнувањето од првичната инфекција, многу возрасни развиваат долг КОВИД и пријавуваат постојани проблеми со замор, „мозочна магла“, расположение и други симптоми кои можат да траат со месеци.
Останува многу да се научи, но кај децата, КОВИД уште помалку е разбран. Сè уште не е познат процентот на деца кои развиваат долг КОВИД, што се крие зад симптомите и кој е најмногу изложен на ризик.
За да помогне да се откријат долгорочните ефекти на COVID врз децата, тим од истражувачи од Колумбија беше избран од програмата RECOVER на НИХ за да развие студија за вежбање за илјадници деца кои се запишале во студијата на национално ниво.
За целите на студијата разговаравме со Ејми Лејтон, д-р, доцент по применета физиологија на Катедрата за педијатрија и директор на Лабораторијата за кардиопулмонални вежби за педијатриска кардиологија, која ги води напорите.
Вежбањето често ги подобрува сите проблеми што телото може да ги има при толерирање и одговор на стресот.
Вежбањето е како да го ставите телото под лупа. Честопати им кажувам на пациентите дека вежбањето ни овозможува да ги забележиме промените во нивното здравје многу порано отколку да не вежбаат. На пример, ако вежбате секој ден и забележите дека останувате без здив со помал интензитет, веројатно ќе отидете на лекар и ќе ги прегледате работите. Истиот основен проблем може да не предизвика никакви симптоми ако седите или едноставно шетате наоколу.
Податоците на крајот ќе им помогнат на лекарите подобро да ги идентификуваат децата со долг КОВИД, како тие се разликуваат од децата кои немаат долг КОВИД и што долгорочно може да очекуваат луѓето со долготрајна КОВИД.
Податоците исто така треба да ни помогнат да дизајнираме третмани за оние кои се борат да закрепнат од болеста.
Потенцијално тоа би можело да вклучи вежбање. Ако можеме подобро да разбереме како COVID влијае на физиологијата на мускулите, тогаш можеме потенцијално да користиме различни видови на вежбање за да им помогнеме на мускулите да се обноват и заздрават. И можеме да им помогнеме на пациентите да избегнат вежби кои може да го влошат проблемот.
Лабораторијата за педијатриски вежби во Колумбија – која ги вклучува педијатриските кардиолози Мајкл Фремд и Леонардо Либерман, координаторот на студијата Раскин Дел Мундо и физиологот за вежбање Ерин МекКоун, покрај мене – беше дел од неколку мултицентрични НИХ студии во кои вежбањето беше примарен исход. . Значи, ние сме познати во просторот. Дополнително, објавив работа за време на COVID, истражувајќи како можеме да користиме програма за домашно вежбање за да им помогнеме на пациентите да се опорават од КОВИД.
Тоа беше долг процес на аплицирање, а во последното интервју одговарав на прашања од експерти од НИХ и други врвни програми за педијатриска кардиологија во земјава. Нивната голема грижа беше како ќе контролирам лошата кондиција која ја гледаат многу деца за време на пандемијата.
Начинот на кој ги решаваме ваквите прашања е со контролните групи. Децата без долг КОВИД исто така ја доживеаја пандемијата и промените во нивната околина. Ако видиме значителна разлика помеѓу одредени варијабли за даден напор за вежбање, можеме подобро да го изолираме влијанието на вирусот COVID.
Бевме избрани, па затоа го дизајниравме протоколот врз основа на претходно истражување кај деца со други болести и истражувања кај возрасни кои се опоравуваат од КОВИД. Сега правиме инструктивна презентација за тоа како другите клинички центри во RECOVER треба да го спроведуваат протоколот.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview