Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Скот Хедланд
Кризата со предозирање ги погодува децата, адолесцентите и возрасните ширум САД. Повеќето предозирање со дрога кај младите луѓе се предизвикани од опиоиди, и конкретно, фентанил.
Опиоидите долго време се користат медицински за лекување на болка. Но, високо моќните опиоиди како фентанил, кој е неконтролиран на пазарот на недозволени дроги, сега се водечка причина за смртни случаи од предозирање на сите возрасти, вклучително и децата и адолесцентите.
Ако некој во вашиот дом зема опиоиди од која било причина, треба да носите налоксон и да го чувате во вашиот дом во случај на итни случаи (исто како апарат за гаснење пожар). Налоксон е лек кој спасува живот кој може да го смени предозирањето со опиоиди за неколку минути. Достапен е како спреј за нос кој е лесен за администрирање.
Налоксон се препорачува за сите кои:
Опиоидите се најчеста причина за смртни случаи од труење кај децата. Фентанил е еден од најмоќните опиоиди. Може брзо да предизвика предозирање, особено кај деца и адолесценти. Фентанилот е најмалку 50 пати посилен од хероинот. Дозата на фентанил што се вклопува на врвот на моливот може да биде смртоносна.
Фентанил понекогаш се користи медицински за лекување на болка или за анестезија. Сепак, фентанилот што е широко достапен на пазарот на недозволени лекови и во фалсификувани таблети е нелегално произведен и многу опасен. Експертите за јавно здравје го обвинуваат недозволениот фентанил за наглото зголемување на предозирањето.
Кај адолесцентите на возраст од 10-19 години, лажните (фалсификувани) таблети се виновни за најмалку една четвртина од смртните случаи од труење и предозирање. Лажните апчиња се широко достапни за купување на пазарот на недозволени дроги и преку платформите за социјални медиуми што најчесто ги користат тинејџерите, како што се TikTok и Snapchat. Таблетите се направени да изгледаат како вистински апчиња на рецепт како оксикодон или Xanax. Меѓутоа, наместо тоа, тие најчесто вклучуваат смртоносна количина на недозволен фентанил.
Фентанил, исто така, е пронајден во смртоносни количини во други дроги како кокаинот. Знаците на предозирање со опиоиди може да вклучуваат несвестица или неодговорност; плитко, бавно или без дишење; куцане; бледа кожа, со сини усни или врвови на прстите; бавно или неправилно чукање на срцето или пулс; повраќање или шумолење; нејасен говор; или централниот дел на окото е многу мал (наречен „прецизни зеници“).
Налоксон треба да се администрира при првите знаци на симптоми на предозирање. Ова е особено важно за малите деца и малите деца, кои може ненамерно да земаат лекови или да наидат на фалсификувани таблети. Следете ги упатствата на пакувањето на налоксон; има и многу онлајн видеа за тоа како да се дава налоксон спреј за нос.
Откако ќе дадете некому налоксон, веднаш јавете се на 911. Налоксон е привремен третман, а неговите ефекти не траат долго. Лицето кое се предозирало и кое прима налоксон обично ќе се разбуди во рок од една до три минути. Останете со лицето, дури и ако е свесно, додека не пристигне итна медицинска помош.
Лицето може да падне во несвест и може да има потреба од уште една доза налоксон. Тоа е затоа што предозирањето може да се влоши и да трае до неколку часа, додека налоксонот може да исчезне по 30 до 90 минути. Продолжете да се обидувате да ја разбудите личноста и да ја задржите да дише. Исто така, легнете ги на страна за да спречите да се задушат доколку се во несвест.
Налоксон може да се купи без рецепт во аптеките на мало во сите 50 држави, Вашингтон, ДЦ и Порторико. Сè што треба да направите е да ја контактирате вашата локална аптека и да наведете дека би сакале да добивате налоксон преку „постојаниот налог“ на вашата држава. Ќе треба да го наведете вашето име и датум на раѓање, а осигурувањето ќе ви се наплати. Честопати, исплатата е 0 долари. Можете исто така да најдете бесплатен налоксон во вашата заедница. Често го даваат локални организации.
Налоксон може да се користи за сомнително предозирање кај доенчиња, деца, тинејџери, возрасни и постари лица. Практично нема негативна страна да се даде налоксон на дете или тинејџер, дури и ако не сте сигурни дали тие предозирале со опиоиди. (Бебињата третирани за неонатален синдром на повлекување од опиоид може да бараат алтернативен производ препорачан од нивниот педијатар наместо налоксон.)
Постојат две форми на налоксон: спреј за нос и инјектирање. Администрацијата за храна и лекови на САД го одобри првиот налоксон спреј за нос без рецепт (исто така познат како Narcan). Ќе биде достапен кон крајот на летото 2023 година. Секој ќе може да го купи назалниот спреј во аптеки, намирници, продавници, бензински пумпи и онлајн, но веројатно ќе чини повеќе отколку ако го добиете преку „стоење“ на вашата држава нарачајте“ и фактурирајте го на вашето осигурување.
ФДА неодамна одобри назален спреј на рецепт наречен налмефен (исто така познат како Opvee). Налмефен назален спреј е за итен третман на предозирање со опиоиди кај луѓе на возраст од 12 години и постари.
Не заборавајте секогаш да ги чувате лековите во заклучен кабинет или кутија со лекови што не е на дофат. Фрлете ги неискористените лекови на рецепт и чувајте ги недозволените дроги надвор од вашиот дом.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview