Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Натали Д. Мут
Децата и адолесцентите кои следат план за вегетаријанска исхрана имаат тенденција да консумираат повеќе овошје и зеленчук и помалку слатки, солени грицки и заситени масти од нивните невегетаријански врсници. Тие, исто така, имаат тенденција да бидат изложени на помал ризик од дебелина и прекумерна тежина.
Во минатото, експертите се загрижени дека следењето на вегетаријанска исхрана, која има тенденција да биде ниска со заситени масти и животински протеини и богата со растителни влакна, фолати, витамини Ц и Е, каротеноиди и некои фитохемикалии, ќе доведе до нутритивни недостатоци кај децата.
Денес, знаеме дека генерално не е случај со добро планираните планови за вегетаријанска исхрана кои вклучуваат доволно од следниве хранливи материи:
Задолжително разговарајте со вашиот педијатар за исхраната на вашето дете за време на посетите на добро дете. Ако постои загриженост за статусот на хранливи материи на вашето дете, особено во однос на железото или витаминот Б12, тие може да препорачаат да се направи тест на крвта за да се провери нивото.
Ако вашето дете е заинтересирано за вегетаријанска исхрана, помага да започне бавно. Размислете за понеделник без месо, на пример. Земањето примероци од вегетаријанско јадење еден ден во неделата им овозможува да го тестираат и да видат дали тоа е нешто што би сакале да го продолжат. Бидете сигурни да користите рецепти од план за вегетаријанска исхрана, наместо само да го изоставувате месото.
Користејќи ги рецептите што ќе ги најдете, можете да ги вклучите децата во подготовката и готвењето на оброците. Некои од моите омилени места за пристап до рецептите што децата ги сакаат се Healthychildren.org/recipes или Chopchopfamily.org.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview