Итни случаи:  

Повикај доктор

Од првиот филм, возрасните се загрижени за тоа како децата ќе реагираат на насилните слики. Сега кога мобилните екрани им нудат на децата неограничен пристап до насилни слики и видеа, треба уште повеќе да се грижиме.Виртуелно насилство е секој чин на агресија што вашето дете може да го апсорбира преку ТВ, филмови, видео игри, социјални медиуми и други дигитални канали. Вклучува симулирано насилство во блокбастер филмови и аматерски видеа и анимирано насилство во цртани филмови и интерактивни игри. Новинските извештаи за трагедии од реалниот живот, исто така, даваат бесконечен циклус на виртуелно насилство.
Виртуелното насилство не мора да вклучува физичка повреда. Агресивните, заканувачките, расистичките изјави или изјавите со омраза можат да бидат исто толку штетни за децата кои ги сведочат.
Она што децата го гледаат (или играат) влијае на тоа како тие се однесуваат
Децениските истражувања го поврзуваат виртуелното насилство со агресивните мисли, чувства и постапки кај децата. И покрај тоа што сè уште учиме за ефектите од видео игрите со насилна содржина и социјалните медиуми, експертите се согласуваат дека децата се под длабоко влијание на бруталноста каде и да ја искусат.
Без разлика дали се вистински или симулирани, сведочењето на насилни акти може да им даде на децата чувство дека агресијата е нормална и прифатлива. Ова може да ги натера да го одглумат она што го гледаат и слушаат, особено ако се сведоци на насилство дома или во нивните заедници. Поновите студии покажуваат дека изложеноста на виртуелно насилство може да предизвика борби за менталното здравје, вклучувајќи депресија и анксиозност.
5 практични чекори за заштита на децата и тинејџерите од ефектите на виртуелното насилство
Не можете да го заштитите вашето дете од сите форми на виртуелно насилство. Но, овие пет чекори можат да помогнат да се минимизира штетата што насилната содржина може да ја направи врз здравјето на вашето дете.
Ниту еден насилен филм или видео игра нема да го направи вашето дете насилно. Она што е важно е количината и интензитетот на виртуелното насилство кое вашето дете го апсорбира со текот на времето. Можете да го заштитите здравјето на вашето дете со следење на она што го гледа и игра и поставувајќи правила на здрав разум, врз основа на возраста, темпераментот и единствените потреби на вашето дете.
2022 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview