Итни случаи:  

Повикај доктор

Ако вашето доенче или дете е постаро од 6 месеци и има треска, веројатно нема да треба да се лекуваат за треска освен ако не им е непријатно. Клучот е да внимавате на однесувањето на вашето дете. Ако пијат, јадат и спијат нормално, а се способни да играат, не треба да ја лекувате треската. Наместо тоа, треба да почекате да видите дали треската сама по себе се подобрува.
Што можете да направите за да му помогнете на вашето дете да се чувствува подобро:
Што да не правите ако вашето дете има треска:
Ацетаминофенандибупрофенканот му помага на вашето дете да се чувствува подобро ако вашето дете има главоболка или болки во телото или треска што му прави непријатно.
Ацетаминофен за деца доаѓа во течност, како и во таблети што може да се џвакаат. Доаѓа и како пилула која се става во ректумот (супозиторија) ако вашето дете повраќа и не може да го задржи лекот земен преку уста.
Ибупрофенкоми во течна форма за мали деца и таблети за џвакање кои може да се даваат на постари деца. Со ибупрофен, имајте на ум дека постојат два различни вида на течни лекови: еден за доенчиња на возраст од 6 месеци и постари и еден за деца (вклучувајќи мали деца и деца до 11 години). Капките за доенчиња се посилни (поконцентрирани) од лекот за деца.
„Трипледемија“ на респираторни вируси – РСВ, грип и СОВИД-19 – го отежнува пронаоѓањето на лекови за болка и треска кај децата без рецепт во некои области. Обидете се да не паничите ако продавниците во ваша близина се без залиха. Додека лековите за намалување на треската може да го направат вашето дете поудобно, тие не лекуваат болест.
Не заборавајте секогаш внимателно да ја гледате етикетата на лекот и да ги следите упатствата. Секој тип на лек има различни насоки врз основа на возраста и тежината на детето. Треба да го прашате докторот на вашето дете за вистинската доза за вашето дете. Исто така, ако вашето дете зема други лекови, проверете ги состојките. Ако тие вклучуваат ацетаминофен или ибупрофен, известете го докторот на вашето дете.
2022 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview