Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од д-р Маја Рагаван и д-р Кимберли Рандел, Американска академија за педијатрија
Знаеме дека стресот и конфликтот се случуваат во односите. Ова понекогаш може да вклучува емоционална, физичка, сексуална и финансиска злоупотреба или контролирачко однесување. Како педијатри, ние сме тука да ве поддржиме вас и вашето семејство.
Овие информации може да ви бидат корисни за вас, вашето семејство, вашите пријатели или другите во вашата заедница кои доживуваат стрес и насилство дома.
Сакаме да започнеме со ова: да се биде родител бара огромна количина на љубов и напорна работа. Многу е важно да се запамети дека родителите кои доживуваат насилство одлично се грижат за своите деца. Но, децата за жал може да доживеат стрес кога врските се под стрес.
Знаците на стрес може да изгледаат различно во зависност од возраста на детето. Бебињата може да бидат претрупан, да доживеат промени во нивните навики за јадење или спиење или имаат проблеми со учењето да одат или зборуваат. Малите деца може да имаат бес, предизвици да научат нови вештини или тешкотии со спиењето. Постарите деца и тинејџерите може да бидат тажни, раздразливи, постојано загрижени, незаинтересирани за јадење, проблеми со спиењето или стомачни или главоболки. Стресот може да се појави кај децата и на многу други начини.
Некои начини на кои можете да му помогнете на вашето дете да се справи кога врските се под стрес:
Понекогаш овие стратегии можеби нема целосно да помогнат да се отстрани стресот на вашето дете. Ако тоа се случи, запомнете дека вашиот педијатар е тука да ви помогне. Ако сте загрижени дека вашето дете се бори со стрес, анксиозност или страв, ве молиме разговарајте со докторот на вашето дете. Ќе ве слушаат и ќе ви дадат поддршка и потврда. Откако ќе дознаат повеќе за симптомите на вашето дете, тие можат да работат со вас за да направат план и да помогнат да се најдат начини за поддршка на вашето дете, вклучително и услуги за поддршка во вашата заедница.
Како родители, толку многу размислуваме за нашите деца, но важно е да не заборавиме на сопствениот стрес. На место кое се чувствува безбедно, ако е можно, ве молиме одвојте неколку минути секој ден за да направите нешто што е важно и релаксирачко за вас. Тоа може да биде нешто како разговор со пријател, читање книга, гледање смешно видео, длабоко дишење, прошетка или правење видео за вежбање. Некои мобилни апликации може да ви помогнат да ве потсетат и да ве водат да издвоите моменти за да дишете и да се опуштите.
Понекогаш може да помогне и разговорот со други родители. Ресурсите за родителство, како што е Националната линија за помош за родителство (1-855-4A PARENT [855-427-2736], отворена од 13:00 до 22:00 источно), обезбедуваат доверливи и бесплатни услуги. Вашиот педијатар може да знае и за други линии за помош или виртуелни групи за родителство во вашата заедница.
Педијатрите се тука да ви помогнат вам и на вашето семејство да заздравите, да напредувате и да се поврзете со ресурси. Вашиот педијатар може да ве поврзе со агенција за услуги за семејно насилство и други ресурси во вашата заедница.
Агенциите за услуги за семејно насилство обезбедуваат различна поддршка и ресурси, во зависност од тоа што ви е најкорисно. Националната домашна телефонска линија нуди доверливи и бесплатни услуги на повеќе јазици (www.thehotline.org; 1-800-799-7233). Можете да се јавите, да испратите пораки или да разговарате со обучени професионалци на нивната веб-локација, што и да ви е најбезбедно.
Кога родителот доживува стрес или насилство во врската, можеби нема да се чувствува безбедно дома. Како родител, знаеме дека вашиот приоритет број 1 е да го чувате вашето дете безбедно. Ако сте загрижени за вашата безбедност или за безбедноста на вашето дете, локалните агенции за услуги за жртви може да помогнат.
Ако вие, вашето семејство, вашите пријатели или некој што го познавате доживува стрес или насилство во нивните односи, ве молиме знајте дека не сте сами. Како педијатри, ние сме благодарни за неверојатната работа што ја правите секој ден и сме тука да ве поддржиме. Ве молиме контактирајте ако и кога се чувствувате безбедно.
Повеќе информации:
Повеќе информации се достапни на HealthyChildren.org.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview