Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од д-р Софи Џ. Балк, Американска академија за педијатрија
Потоплото време значи повеќе шанси за децата да излезат надвор за да играат, планинареат и уживаат во свеж воздух со семејството и пријателите. Потоплото време значи и спречување на каснување од инсекти.
Каснувањето на инсекти како што се комарците и мувите може да ги направи децата мизерни. Позагрижувачки е тоа што каснувањата од некои инсекти може да предизвикаат сериозни болести.
Во зависност од тоа каде живеете, можеби веќе сте запознаени со болести кои се шират од инсекти на луѓето. На пример, Лајмската болест, вирусот Западен Нил и Зика се шират преку каснување од комарец или крлеж. Неодамна, болестите што ги пренесуваат инсектите се во пораст, делумно поради ефектите од климатските промени.
Еден начин да го заштитите вашето дете е да користите средства за заштита од инсекти. Изберете оној кој е ефикасен во спречување на каснувања од инсекти кои најчесто се наоѓаат каде што живеете. Следете ги упатствата на етикетата за правилна употреба.
Имајте на ум дека повеќето репеленти за инсекти не ги убиваат инсектите. Инсектите што каснуваат – а не оние што каснуваат – се чуваат подалеку со репеленти. Каснувачките инсекти вклучуваат комарци, крлежи, болви, чигери и муви кои гризат. Убодни инсекти вклучуваат пчели, стршлени и оси.
Американската академија за педијатрија и Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат да се користи производ за отфрлање на инсекти кој е регистриран од Агенцијата за заштита на животната средина. Овие производи содржат состојки како што се DEET, пикаридин, масло од еукалиптус од лимон или друга активна состојка регистрирана во EPA. Посетете bit.ly/44Rt1mI за да пребарувате за репеленти за инсекти регистрирани во EPA
Неколку репеленти за инсекти со DEET се одобрени како безбедни и ефективни. Концентрацијата на DEET во производот покажува колку долго производот ќе биде ефективен. Можете да изберете најниска концентрација за да обезбедите заштита за времето поминато надвор. На пример, 10% DEET обезбедува заштита околу два часа, а 30% DEET штити околу пет часа. Повисоката концентрација работи подолго време, но сè што е над 50% DEET не обезбедува подолга заштита.
Производите на DEET можат да предизвикаат осип на кожата особено кога се користат високи концентрации, но овие реакции се ретки.
Додека децата не наполнат најмалку 2 години, нивната кожа може да биде различна од кожата на постаро дете или возрасен. Применете го DEET ретко кога е потребно. Измерете ги ризиците од изложеност на потенцијално сериозна болест што ја пренесуваат инсектите и можниот ризик од апсорпција на хемикалии во телото. Родителите на новороденчиња и предвремено родени бебиња треба да бидат особено внимателни.
Слично на производите направени со DEET, репелентите за инсекти со пикаридин обезбедуваат заштита од комарци и крлежи одредено време што се заснова на концентрацијата на пикаридин. На пример, репелентите за инсекти кои содржат 5% пикаридин можат да заштитат од комарци и крлежи три до четири часа. Производите со 20% пикаридин можат да обезбедат заштита од осум до 12 часа.
При изборот на репеленти за инсекти направени со масло од лимон од еукалиптус, побарајте производи регистрирани во EPA. Овие производи не треба да се користат кај деца помали од 3 години. Овие производи кои одбиваат инсекти содржат не повеќе од 30% масло од лимон од еукалиптус. Производите со 8% до 10% концентрација на масло од лимон еукалиптус штитат до два часа, а производите кои содржат 30% до 40% масло од лимон еукалиптус обезбедуваат шестчасовна заштита.
Производите на „чисто“ масло од лимонски еукалиптус не се тестирани за безбедност како репеленти за инсекти и не се регистрирани во EPA како репеленти за инсекти.
Дали:
Не користете:
Примери на „природни“ состојки кои одбиваат инсекти вклучуваат цитронела, здравец, пеперминт и масло од соја. Тие се сметаат за безбедни, но не се одобрени за ефикасност од страна на ЕПА. Повеќето ги држат инсектите подалеку само кратко време. Некои природни репеленти може да предизвикаат иритација на кожата.
Други производи кои не се докажани како ефикасни против комарци вклучуваат нараквици натопени со хемиски репеленти и ултразвучни уреди кои испуштаат звучни бранови дизајнирани да ги држат инсектите подалеку.
Природните и другите алтернативни репеленти може да бидат добри доколку не се грижите за добивање на сериозна болест која се пренесува од инсекти. Ако постои здравствена грижа – како на пример за Лајмска болест во област за која е познато дека има крлежи – користете DEET, пикаридин или друг одобрен ефикасен производ.
Ако се сомневате дека вашето дете има реакција на средство против инсекти, како што е осип:
Разговарајте со педијатарот на вашето дете ако имате какви било прашања во врска со заштитата на вашето дете од каснување од инсекти.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview